19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"2023 hedefinin en ciddi sektörü mermer ve maden sektörü olacak" - 15:40

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makina Üreticileri Birliği (TÜMMER) ve Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği (EMMAD) tarafından 'geniş katılımlı sektör toplantısı' düzenlendi.
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makina Üreticileri Birliği (TÜMMER) ve Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği (EMMAD) tarafından 'geniş katılımlı sektör toplantısı' düzenlendi.
Elazığ Akgün Hotel'de gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan EMMAD Başkanı Alper Bektaş, Türkiye Cumhuriyetleri arasında duran lojistik sorunu nedeniyle mermere pazarına Çin'in hâkim olduğunu, bu sorunun giderilmesi halinde bu ülkelerle yapılan ticaretin istenilen düzeye ulaşacağını söyledi. Elazığ ihracatının yüzde 80'ini gerçekleştiren mermer ve maden sektörünün yeteri desteği alamadan bu güne kadar geldiğini aktaran Bektaş, "Enerjiye ek olarak lojistik maliyetlerin yüksekliği bizleri sıkıntıya sokmuştur. 2023 hedefinin en ciddi sektörü mermer ve maden sektörü olacaktır. İşlerimizin daha rahat çözüme ulaşabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın isminin 'Enerji ve Maden Bakanlığı olarak değişilmeli ve maden bakanlığı kurulmalıdır." şeklinde konuştu.
Maden ve mermerdeki üretimin arttırılmasının sektörel teşviklere bağlı olduğunu dillendiren Bektaş, bölgesel teşvikin kendilerini sıkıntıya uğrattığını belirtti. Limanlara olan uzaklığın doğurduğu sıkıntıların sektörel teşviklerle giderilebileceğini vurgulayan Alper Bektaş, Elazığ'da maden sektörünün 15 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti. Daha sonra konuşan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ ise, dünyada en hızlı gelişen sektörün doğal taş sektörü olduğunu belirtti. Dünyanın toplam mermer rezervlerinin yüzde 40'ına yakının Türkiye'de olduğunun altını çizen Şekerdağ, "Bu rakama rağmen üretimde 7'inci ihracatta ise 8'inci sıradayız. Ülkemizin hak ettiği sırada olduğunu söylemek mümkün olamamaktadır."
Ali Şekerdağ, konuşmasında Elazığ'ın mermer ticaretine de değindi. Şekerdağ, Elazığ'da 'vişne mermeri' diye adlandırılan mermerin en tanınan mermer olduğunu, bununla beraber 20 çeşit mermerin bulunduğunu aktardı. Şekerdağ, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "2010 yılı itibariyle Elazığ'da doğrudan yapılan maden ve mermer ihracatı toplamı 27 milyon dolardır. İlimizin aynı dönemdeki ihracatı ise 37 milyon dolardır. Dolayısıyla ilin en önemli ihracat kalemi mermer ve madendir. Komşumuz Malatya'ya kayısı ihracatından gelen para 200 milyon dolardır. Dolayısıyla uluslararası piyasası olan böylesine önemli bir sektöre, katma değeri yüksek üretime ve bir satış politikasına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA