22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Almanya'da E10 benzinin satışının durdurulmasından vazgeçildi - 12:46

Alman Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle (FDP) başkanlığında toplanan 'benzin zirvesi' dün sona erdi.
Alman Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle (FDP) başkanlığında toplanan 'benzin zirvesi' dün sona erdi. Bakan Brüderle E10 benzin satışının belli bir süre durdurulması talebinden vazgeçti. Zirve sonrası yapılan açıklamada, "E10 benzininin satılmaya devam edileceği, ancak yüzde 10 oranında Etanol maddesi içeren süper benzin konusunda araç sahiplerinin daha iyi bilgilendirilmeleri gerektiği üzerine mutabık kalındığı" ifade edildi.

Yüzde on oranında Ethanol maddesi içererek düşük karbondioksit emisyonundan oluşan E10 ismiyle adlandırılan benzin konusunda tüketicilerden gelen tepkiler üzerine harekete geçen Hür Demokrat Partili (FDP) Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle dün Berlin'de üst düzey katılımlı bir 'benzin zirvesi' gerçekleştirdi. Brüderle, tüketicilerin E10 benzinine güven duymadıkları gerekçesiyle mevcut akaryakıt satışının geçici olarak durdurulması talebiyle benzin zirvesini toplarken, koalisyonun büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ise Brüderle'nin E10 benzini ile ilgili tutumunu zirve öncesi eleştirdi. Zirve öncesi yapılan karşılıklı atışmalar gündeme damgasını vururken, zirve sonrası Bakan Rainer Brüderle'nin E10 benzin satışının devam ettirilmesi yönünde açıklamada bulunması ise dikkat çekti. Diplomatik çevreler, ekonomi bakanındaki tutum değişikliğini özellikle akaryakıt dağıtım şirketleriyle yapılan pazarlıklara bağladı.

Hükümet ortaklarının birlikte yer aldığı benzin zirvesine akaryakıt dağıtım şirketleri, otomobil üreticileri ve tüketici haklarını savunan otomobil kulüpleri de katıldı. Ana hedefi benzine olan bağımlılığı azaltmak olan E10 isimli benzinle çevre korunmasına da katkı sağlanmak isteniyor. Hükümetin E10 konsepti özellikle çevre konularıyla öne çıkan muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından da destekleniyor.

E10 SATIŞLARI DURDURULMAYACAK, ARAÇ SAHİPLERİ DAHA FAZLA BİLGİLENDİRİLECEK
Milyonlarca sürücünün E10 benzini konusundaki kafa karışıklığını anladıklarının altını çizen hükümet ortakları mevcut benzin satışının devam ettirileceğini duyurdu. Benzin zirvesi sonunda açıklamada bulunan Federal Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle ile Federal Çevre Bakanı Norbert Röttgen (CDU), "E10 benzininin satılmaya devam edileceği, ancak yüzde on oranında Etanol maddesi içeren süper benzin konusunda araç sahiplerinin daha iyi bilgilendirilmeleri gerektiği üzerine mutabık kalındığı" açıklamasında bulundular.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA