18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Avustralya dünyanın yüzebilen en büyük doğal gaz tesisini kuruyor - 15:32

Avustralya dünyanın yüzebilen en büyük doğal gaz tesisini kurmak için kollarını sıvadı.
Avustralya dünyanın yüzebilen en büyük doğal gaz tesisini kurmak için kollarını sıvadı. Federal Kaynaklar Bakanı Martin Ferguson yaptığı açıklamada, projenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek, " Söz konusu projemiz, Avustralya'nın gayri safi milli hasılasına 45 milyar dolar katkısı olacak ve yaklaşık 1000 kişiye iş istihdamı sunacak. "dedi
Proeji petrol devi Shell, gerçekleştirecek. Batı Avustralya sahillerine yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunacak 488 metre uzunluğundaki yüzer gaz işleme platformu, Güney Kore'de bir tersanede inşa edilecek. Gemi, 600 bin ton ağırlığında olacak ve yapımında Sydney Harbour Köprüsü'nde kullanılan çelikten beş kat daha fazla sert olan demir kullanılacak.
Güçlü kasırgalara karşı çok dayanıklı olacak şekilde tasarlanacak yüzer platform, okyanusta gaz rezervlerinin karaya ulaştırılmasını sağlanacak. Ayrıca, işlenmesi çok zor ve çok pahalıya mal olacağı için doğal gaz kaynaklarına denizden erişim imkanı bu şekilde sağlanmış olacak.
Edinilen bilgilere göre, platformda eksi 162 dereceye kadar soğutulmuş, sıvılaştırılmış doğal gaz üretimi yapılacak ve üretilen gaz başka gemilerle limana ulaştırılacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Shell Petrol Şirketi Sözcüsü Malcolm Brinded, platformun 2017 yılında faaliyete geçmesini planladıklarını açıkladı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA