23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Babacan: Uluslararası kuruluşlardaki rezerv koltuklar dönemi bitti - 17:38

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrasında yaşanan gelişmelerin analiz edilmesi gerektiğini belirterek, dünyada kriz öncesi ile kriz sonrasında çok farklılıklar olacağını ifade etti.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrasında yaşanan gelişmelerin analiz edilmesi gerektiğini belirterek, dünyada kriz öncesi ile kriz sonrasında çok farklılıklar olacağını ifade etti.
Babacan, uluslar arası kuruluşlarda rezerv koltuk döneminin bittiğini anlatırken, "Bu kuruluşların yönetimde 5 tane rezerv koltuk vardı. Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, ve İtlaya'ya ait. 5 koltuk seçimle değil, gelir bu koltuklara otururlardı. O rezerv koltuklar artık kalktı." dedi.
Kayseri temasları dahilinde Organize Saniyi Bölgesi'nde işadamları ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Babacan, Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve partisinin il teşkilatını ziyaret etti. Sanayicilerle buluştuğu toplantıda konuşan Babacan, yaşanan küresel ekonomik kriz sonrasında dünyadaki dengelerin çok değiştiğini savundu.
Türkiye ekonomisinin bu zor bir kriz döneminden, dünya ekonomisinin sarsıntılar geçirdiği dönemden hızlı bir şekilde çıktığını anlatan Bakan Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Geçen yıl üçüncü çeyrekte artık kriz öncesindeki milli gelirimizi yakaladık. Hatta yüzde 1 oranında da geçtik. 2009 yılındaki daralmayı 2010 yılının ilk 9 ayında fazlası ile telafi ettik. 2010'nun kalan aylarında ise toplam üretim hacmimiz arttı. Sanayi üretimimiz arttı. Bu yılın ocak ayındaki sanayi üretimi de geçen yılının ocak ayına göre yüzde 18.9 artış yakaladık. Ocak 2011 yılında artış var ve büyüyor. Şuanda pek çok ülkede yüzde 1 ekonomik büyüme, yüzde 2 büyüme çok büyük başarı olarak görülüyor."
Bir ülkenin ekonomi bakanı ile diyaloguna gönderme yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, "Söz konusu bakan, 'Ekonomimiz iyi gidiyor. Yüzde 0,5 daralma bekliyorduk. Sadece 0,3 ekonomimiz daralacak.' diyor. Yani virgüllerle uğraşıyorlar. Bizim ise bu rakam yüzde 18'lere ulaştı." ifadelerini kullandı.

"20 ÜLKEYE YARIM PUAN DAĞITSANIZ HEPSİ MUTLU OLUR"
Bakan Ali Babacan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Kanada'da gerçekleştirilen G20 zirvesinde yaşadıkları bir olayı işadamları ile paylaştı. Babacan, toplantıya katıldıklarında, toplantının yapılacağı salona girdiklerinde yaşadıkları olayı şöyle özetledi:
"20 ülkenin lideri ve bakanları vardı. OECD genel sekreteri geldi yanımıza. Meksika'nın eski maliye ve dışişleri bakanı. Bize, 'Şu salona bakın. 20 ülke arasında tek sizin yüzünüz gülüyor' dedi. Büyüme oranızdan (yüzde 7-8 büyümemiz o dönemde kesinleşmişti) şuradaki liderlere yarım puan, çeyrek puan dağıtsanız bunların hepsi mutlu olur' dedi. Bu bizim için çok önemliydi."

"DÜNYADA DEVLET DESTEĞİNİ ÇEKTİĞİNDE 40-50 BÜYÜK BANKA KAPANIR"
"Biz sadece bulunduğumuz ortam olarak değerlendiriyoruz. Ama dışarıda çok farklı ortam ve zor bir durum var." diyen Bakan Ali Babacan, dünyadaki bankacılık sisteminin yaşadığı sorunları şöyle sıraladı:
"Çok büyük bankalar hala devletten aldıkları destekle ayakta duruyorlar. Destekler çekiliverse, işler 'normale döndü' deseler yarın kapısını açamayacak en az 40-50 banka var. Bunların hepside büyük. Devlet desteği çekse biterler. Bankacılıkla ilgili sorunlar ortadan kalkmadı. Devlet desteği ile ayakta kalıyor. Bu seferde destek veren devletlerin kreditesi sorgulanıyor. Krizin ilk safhasında hükümetler ne dedi. 'Bankalara biz kefil oluyoruz. İmza atıyorum' diyordu. 'Merak etmeyin ortak oluyorum' diyordu. 'Sermaye aktarıyorum' diyordu. İmza atan kefilin durumu kötü. İşte Yunanistan'ın durumu ortada. Portekiz'in durumu. İspanya'nın durumu. İrlanda'nın ciddi sorunları var. Ülkelerin krediteleri sorgulanıyor. Ülke borcunu ödeyip ödemeyecek yara ülkenin iflası olacak mı diye sorgulanmaya konuşulmaya başlandı."

"KRİZ ÖNCESİ İLE KRİZ SONRASINDA DÜNYA FARKLI OLACAK"
Başbakan Yardımcısı, kriz öncesi ile kriz sonrasında her şeyin çok değişeceğini ve farklı olacağını, dengelerin bile değişeceğini dile getirdi. Babacan, "Hesabına dikkat etmeyen ve borcu yüksel olan ülkelerin sıkıntıları ortada. Ciddi bir problemin içerisindeler. Bu ülkelerin büyümeleri düştü. Yıllarca bu problemleri üzerinden atma imkanları da görülmüyor. Kriz öncesi dünya ile kriz sonrası dünya farklı olacak. Güç dengesi değişecek. Uluslararası kuruluşların yönetimleri değişiyor. Dünya bankasında hisseniz, uluslararası para fonu hisseniz ikiye katlandı. Dünyadaki ağırlığımız artınca ortadaki hisselerimiz arttı. Bu kuruluşların yönetim yapıları değişti. Bu kuruluşların yönetimde 5 tane rezerv koltuk vardı. Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, İtalya. 5 koltuk seçimle değil gelirler otururlardı. O rezerve koltuklar kalktı. Bütün uluslar arası kuruluşlarının yönetimi, yönetim kurulu hepsi seçimle işbaşına geliyor. Avrupalılara özel koltuklar ayrılmıştı. Artık terk ediyorlar. Çünkü gelişmekte olan ülkelerin ağırlığı artınca özel tahsisli yönetim yapısı değişiyor. Daha temsili güçlü ülkeler geliyor." dedi.

"TÜRKİYE BAĞIŞ ALAN ÜLKEYDİ ŞİMDİ BAĞIŞ YAPAN ÜLKE OLDU"
Değişen ve yeni yapılanmada, böyle bir dünya resminde Türkiye'nin artık önemli görevi ve sorumluluğu olduğunu aktaran Bakan Ali Babacan, "Dünyanın neresinde bir olay olursa olsun artık bizi ilgilendiriyor. Pasifik ortasındaki bir adada problem çıktığında nasıl hareket edebileceğimizi arayışı içindeyiz. Afrika'da herhangi bir ülkede, bir problem olduğu saman ne yapabiliriz, nasıl yardım göndeririz diye bakıyoruz. Geçen yıl Türkiye'nin resmi dış yardımı 1 milyar doları geçti. 2004 yılına kadar bağış alan ülke idik. Dış yardım gelir ve bağış alırdık. Yardımlara ihtiyacı olan ülke idik. 2009 yılında 750 milyon dolar 2010 yılında 1 milyar doları geçti" diye konuştu.

AFRİKA'DAKİ ELÇİLİK SAYISI 30 OLUYOR
Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Afrika'da 12 olan büyükelçiliğin bulunduğu ülke sayısını 30'a çıkaracaklarını belirtti. "18 ülkede büyükelçilik açılıyor." açıklamasında bulunan Babacan, "Güney Amerika'da 4 büyükelçiliğimiz vardı. Yeni elçilikler açılacak. Başkonsolosluklar açıyoruz. Daha fazla noktada açacağız. Türk Hava Yolları'nın (THY) uçmadığı kıta yok. Avrupa'nın en büyük 4'üncü hava yolu şirketi olduk. Bugün türkiye'ye inen ve kalkan uçak sayılarına baktığınız da, ülkemizin dürya genelinde nereye geldiğini daha iyi görmemizde bile yeterli olacaktır" ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA