17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Ergün: Seçimlerin ardından yatırım yapılabilir ülke konumuna geleceğiz - 19:50

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, seçimlerin ardından Türkiye'nin güvenle yatırım yapılabilir ülke konumuna geleceğini ifade etti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, seçimlerin ardından Türkiye'nin güvenle yatırım yapılabilir ülke konumuna geleceğini ifade etti.
Ekonominin iyi idare edildiğini belirten Ergün, iktidarın orta ve uzun vadeli hedefler belirleyip, sanayicinin önünü açacağını dile getirdi.
Sanayi Bakanı Ergün, 'Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Sektör Komiteleri Gelişen Türkiye'nin Hedeflerine Katkıları ve Beklentileri' konulu bir toplantısına katıldı. Toplantıda sanayicilere hitap eden Ergün, "Eskiden seçim oldu mu girişimcide gelecek kaygısı belirirdi. Seçimler evvelinde girişimciler ihracat ve yatırım kararlarını askıya alırdı. Ekonomik belirsizliklerle dolu ortama bir de siyasi belirsizlikler eklenirdi." dedi.
Koalisyonların ülkede yatırım yapmayı güçleştirdiğinden dert yanan Nihat Ergün, "Eskiden Türkiye devamlı ekonomik bunalımla karşılaşırdı, bir büyür bir küçülürdü. Özel sektörün rekabetini artıracak bir zeminin oluşturulması mümkün değildi. Genel seçim olunca kim iktidara gelecek, hangi anlayışlar ya da kurumlar ortadan kalkacak diye tedirgin olmak gayet normaldi." ifadelerini kullandı.
Güçlü olmayan iktidarların hem ekonomi yönetimini hem de diğer kurumları iyi idare edemediğinden yakınan Bakan Ergün, şöyle devam etti:
"Girişimcinin gereklerine uygun eğitim ve istihdam anlayışı olmayan ülke ilerleyemez. Bakın bizim daha önce öyle bir YÖK'ümüz vardı ki, bu konulara bakmıyordu. Başka bir dünyası vardı, oraya odaklanıyordu. Doğal olarak mesleki eğitim öyle bir tahribat gördü ki, yaptığımız icraatlarla yeni yeni toparlanıyor. İyileştirme adına attığımız her adım ya Anayasa Mahkemesi ya da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto ediliyordu. Gelinen aşamada eğitimi yeniden kurguluyoruz. Lise eğitiminin yüzde 65'ini mesleki eğitim olarak ele alıyoruz. Gençlerin önünü açan bir projeyi hayata geçiriyoruz.
2002'ye kadar bir iktidarın ortalama ömrü 16 aya tekabül ediyordu. 16 aylık bir iktidar ile hangi icraatı yaparsınız? Öyle bir ülkede orta ve uzun vadeli siyaset üretmek, kurumları birbirleriyle uyum içinde çalıştırmak mümkün değildi. "
Ülkenin 2008 ve 2009'da dünyayı derinden sarsan ekonomik bunalımdan güçlü çıktığını vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:
"Etkileri ülkemizde sınırlı olduğu için bunalımın ne denli büyük olduğunu ihmal ediyoruz. Bakın Avrupa ekonomilerinde kaygı verici büyük sorunlar hala devam ediyor. Tablo ortada, 8 senede yaptığımız reformların önemi ortada. İktidar olarak atılması gereken her adımı attık, kırılganlığa sebep olacak taraflarımızdan kurtulduk. Böylece ekonomik bunalıma en son giren, en erken çıkan ülkelerden oluduk. Bu seneye bir göz atalım. İlk aylar itibari ile sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları gayet iyi. OECD, Türkiye ile ilgili 2011 büyüme öngörüsünü yüzde 6,5'e çıkardı. Kanımca seçimlerin ardından güvenle yatırım yapılır ülke konumuna geleceğiz, çünkü ekonomimiz iyi idare ediliyor."

Sanayici ve tüccara rahat olmayı öneren Bakan Ergün, sorunları, talepleri iyi bildiklerine, buna göre tavır aldıklarına işaret etti.
Türkiye'nin artık orta ve uzun vadeli bakıp, büyük hedefler belirlediğini aktaran Nihat Ergün, reel sektörün önde gelen sorunlarına çare üreteceklerini savundu.

Seçime giderken müteşebbislerin yararına olacak ancak meyveleri ileride toplanacak strateji belgelerini açıklamalarının iktidarın samimiyetini teyit ettiğini anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı "Gelişmiş ülkeler bir adım atıyorsa biz birkaç adım atmalıyız." dedi.
Bakan Ergün, önümüzdeki dönem kara tahtanın yerini e-tahtaya, kitapların yerini e-kitaba bırakacağını da açıkladı. Kara tahta ve tebeşir üreten formatını yenileyip başka alanlara kayacağını savundu.
CİĞER: TÜRKİYE'Yİ BATAĞA ÇEKECEK VAATLERDEN KAYGILIYIZ
Mesleki eğitimin önemine değinen MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer ise gençlerin iş aradığını buna karşılık sanayicinin kalifiye elemana ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Ciğer, üniversitelerin sanayi ile barışık olması, gençlerin eğitim gördükleri iş kollarında part time istihdam edilmesi, ülke dışına staja gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.
Seçimlere kısa bir süre kala Türkiye ekonomisi adına uzun vadeli hedefler koyulmasından memnun olduklarını belirten MARİFED Başkanı Ciğer, Türkiye'yi batağa çekecek, imkânsız vaatlerden kaygı duyduklarının altını çizdi. Ciğer, seçim sonrası hazırlanacak yeni anayasanın tüm siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin en önemli hedefi olmasını istedi.
Girişimcilerin ilgiyle izlediği toplantıda MARİFED'e bağlı sektör komiteleri de sorunlarını ve önerilerini Bakan Nihat Ergün ile paylaşma imkanı buldu. Ergün'e sektör ve firmaların taleplerini ilettiler.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA