21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Günay: İzmir turizm açısından tarihî günlerinden birini yaşıyor - 14:41

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'e 40 milyon euroluk turizm yatırımı yapmayı planlayan TUI Yönetim Kurulu Üyesi ve Magic Life Üst Yöneticisi (CEO) Andreas Karsten'le biraraya geldi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'e 40 milyon euroluk turizm yatırımı yapmayı planlayan TUI Yönetim Kurulu Üyesi ve Magic Life Üst Yöneticisi (CEO) Andreas Karsten'le biraraya geldi. İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında Günay, 2000'li yılların başında dünya turizminde 17. sırada yer alan Türkiye yedinciliğe kadar yükselmesine rağmen İzmir'in aynı ölçüde gelişme sağlayamadığını belirtti. İzmir merkezli Kuzey Ege'nin, turizmde yeni destinasyonlar oluşturma hedeflerine çok uygun olduğuna dikkati çekerek, İzmir'in yatak kapasitesinin Antalya'nın 10'da biri seviyesinde olduğunu vurguladı. Geç kalmış olmayı şansa da dönüştürülebileceklerini ifade eden Bakan Günay, bunun için dünyanın ilgisini Ege Bölgesi'ne çekmek gerektiğini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı, Ege Bölgesi'nin tanıtımı için gerekli çalışmaların yapıldığını anlattı. Türkiye'de 15 otel sahibi, 25 oteli işleten, 100'den fazla otelle anlaşması bulunan Karsten'i Dalaman'daki otellerinin açılışında İzmir'e davet ettiği belirten Ertuğrul Günay, tekliflerini kabul ederek Selçuk, Pamucak, Şirince, Seferihisar Doğanbey, Efes ve yakın çevresinde incelemelerde bulunduğunu aktardı. Bakan Günay, 30 Mayıs- ile 1 Haziran 2011 arasında Türkiye ile Rusya turizm ajansları yetkililerinin katılacağı çalışma grubu toplantısının da İzmir'de yapılacağını kaydederek, "Bir iki yıl içinde Rusların, Almanları geçip Türkiye'ye gelen turist sayısında birinci sıraya yerleşeceğine inanıyorum. Ruslar, Antalya ve Mersin yöresine gelecek. Almanlara ise yeni ve daha farklı destinasyonlar gerekiyor. Avrupa'nın olgunlaşan turizm pazarlarında yüksek kaliteli, işin içine tarihi, gastronomiyi ve sağlık imkanlarını da katan yeni sunumlar yapmamız lazım. İzmir merkezli Ege Bölgesi, bunun için çok önemli." şeklinde konuştu.
Andreas Karsten ise bölgeyi yeni vizyonla çok etkileyici bulduğunu söyledi. Antalya bölgesini çok sevdiğini ancak kalabalık olduğunu belirterek, "Kaliteli turizm için çok uygun. Bakan Günay'ın vizyonu çok geniş olduğu için bu bölgede bize çok yardımcı olacağına ve iyi sonuçlar alacağımıza eminim. İlk aşamada bölgeye 40 milyon euroluk yatırım planlıyoruz." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA