18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

BEBKA, sunulacak projelerde çevre duyarlılığı arayacak - 17:02

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) vizyonu çerçevesinde hazırlanan plan ile bölgedeki potansiyelin en üst düzeyde harekete geçirilmesi amaçlanıyor.
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) vizyonu çerçevesinde hazırlanan plan ile bölgedeki potansiyelin en üst düzeyde harekete geçirilmesi amaçlanıyor.

BEBKA tarafından düzenlenen 'Ulusal Çevre Politikalarının Yerel Yansımaları Çalıştayı' Almira Otel'de başladı. Çalıştayın açılışı Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta tarafından yapıldı.
TR 41 Bursa Eskişehir Bilecik Bölgesi'nin gelişmesine yön verecek amaç ve öncelikleri içeren stratejik bir belge olan 2010-2013 TR41 Bölge Planı, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektör temsilcilerinin geniş katılımıyla hazırlandı.
Hazırlanan plan çerçevesinde, "Yaşayan tarihi, kültürü ve doğasıyla turizmde çekim merkezi; girişimci ruhuyla lider; yenilikçi ve bilgi odaklı bir bölge oluşturmak amaçlanıyor. Ayrıca, sanayi ve tarımıyla Avrupa'nın en rekabetçi üretim merkezi; çevreye ve insana duyarlı müreffeh bir bölge hedefleniyor."

Bu vizyon çerçevesinde hazırlanan plan ile bölgedeki potansiyelin en üst düzeyde harekete geçirilmesi amaçlanıyor. 2010-2013 dönemini kapsayan TR 41 Bursa Eskişehir, Bilecik, Bölge Planı'nın 'Sürdürülebilir Çevre ve Enerji' gelişme ekseni altındaki amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesi birinci hedef. Bu eksen altında yapılması öngörülen proje teklif çağrıları için öncelikle bölge illerindeki çevre alanında mevcut durum ve sorunların tespit edilmesi gerekiyor.

Çalıştayın açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri Mehmet Sait Cülfik, yeni proje çağrılarında esas konunun çevre olduğunu belirterek, "Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) kaynak ve imkanları çerçevesinde çevre sektöründe odaklanılacak alt sektörlerin belirlenmesi öngörülmekte ve sonrasında bu alt sektörlerdeki çevre problemlerinin çözümü için BEBKA tarafından desteklenebilecek potansiyel proje alanları ve önerilerinin ortaya konulması planlanmaktadır." dedi.

Bu amaçlara ulaşabilmek için, il çevre ve orman müdürlükleri ve yerel yönetimler ile işbirliği içinde olacaklarını anlatan Mehmet Sait Cülfik, sözlerini şöyle noktaladı: "Bölgemizde, çevre alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların azami katılımıyla, Türkiye'deki çevre sorunları, ulusal politika ve stratejiler konusunda yapılan çalışmalarla ilgili bölgemizde farkındalığı artırmak ve TR 41 Bursa Eskişehir Bilecik Bölgesi özelinde, çevre problemlerini tartışarak öncelikli sorunları, çözüm önerileri ve potansiyel proje fikirlerini belirlemek amacıyla 'Ulusal Çevre Politikalarının Yerel Yansımaları Çalıştayı' düzenlenmektedir."
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise BEBKA'nın çevre illerin kalkınması amacıyla kurulduğunu belirterek, hazırlanacak projelerde çevre bilincinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

ÇEVRE ÇALIŞTAYI
2 gün sürece çalıştaya; Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, TÜBİTAK, Bursa, Eskişehir, Bilecik İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden uzmanlar katılıyor.
Yaklaşık 180 kişinin katılımı ile gerçekleştirilecek olan çalıştayın ilk gününde, açılış konuşmalarının ardından Çevre ve Orman Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Dairesi Başkanı Dr. Cengiz Baykara tarafından; 'Türkiye'deki çevre sorunları, ulusal politikalar ve stratejileri ve AB çevre müktesebatına ve diğer uluslararası sözleşmelere uyum durumu ve müzakereler konulu sunumu yaptı. Çalıştay, çevre sorunlarının tartışılması ile sona erecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA