24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

BTSO Başkanı Sönmez: Ekonomideki ısınma sürüyor - 18:05

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2011 yılı Ocak ayı sanayi üretiminin, ekonomideki ısınmanın sürdüğünü ortaya koyduğunu söyledi.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2011 yılı Ocak ayı sanayi üretiminin, ekonomideki ısınmanın sürdüğünü ortaya koyduğunu söyledi.
Sanayi üretiminin 14 aydır kesintisiz arttığını, bu artışın 11 ayının çift haneli olduğunu belirten Celal Sönmez, "Özellikle son iki aydır tahminlerin üzerinde gelen artış ve Şubat ayındaki öncü göstergeler, iç pazar kaynaklı canlılığın son sürat devam ettiğini gösteriyor. Türk sanayinin üretim gücünü de destekleyen bu canlılık, ekonominin krizden çıkışını destekledi. Bu canlılığın yan etkilerinden biri olan cari açığın keyfimizi kaçırmaması için ihtiyatlı olmakta fayda var." dedi.
Nihai tüketim harcamalarının banka kredilerindeki yüzde 35'e varan artışın da etkisiyle rahat yapıldığını ifade eden Sönmez, 2010 yılında tüketici teknolojilerine 17.5 milyar TL harcanarak tüm zamanların rekorunun kırıldığını, otomotiv ve diğer pek çok sektörde de benzer bir trendin yaşandığını hatırlattı. Sönmez, şunları söyledi: "Krizde ertelenen tüketim, faizlerin düşmesiyle birlikte krediyle desteklenince iç pazar çok hızlı canlandı. İhracattaki düşük performansa ve ithalattaki artışa rağmen sanayi üretimindeki yüksek büyümede bu canlılığın etkisi büyük. Ancak küresel entegrasyonun bir neticesi olarak sanayimizin çarkları döndükçe enerji ve ara malı ithalatımız artıyor. Bu da artan bir cari açık ve bu açığın kaliteli finansmanı konusunu gündeme getiriyor. Bu nedenle ekonomi hızla büyürken not artışı beklediğimiz uluslar arası kredi kuruluşları, haksız da olsa aksi yönde sinyaller verebiliyor. İç pazardaki canlılığı, yerlilik oranı yüksek üretimle doyurmamız ve ihracata ağırlık vermemiz şart. Bu yapılırken, ek bazı mali ve finansal tedbirlerle kontrollü gidilmesi seçeneği göz ardı edilmemeli."


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA