16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Euro Bölgesi'nden Atina'ya sevindiren haberler geldi - 13:07

Euro Kuşağı üyesi 17 ülke, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) geçen Mayıs ayında sağladığı 110 milyar Euro'nun geri ödeme süresini 7,5 yıla uzatırken, uygulanacak faiz oranını ise yüzde 5,2'den 4,2'ye düşürdü.
Euro Kuşağı üyesi 17 ülke, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) geçen Mayıs ayında sağladığı 110 milyar Euro'nun geri ödeme süresini 7,5 yıla uzatırken, uygulanacak faiz oranını ise yüzde 5,2'den 4,2'ye düşürdü.

Bütçe açığı ve dış borcuna bağlı olarak karşı karşıya kaldığı ekonomik krizle mücadelede AB ve IMF'nin sağladığı 110 milyar Euro ile iflastan kurtarılan Yunanistan'a, güzel haberler gelmeye devam ediyor. Atina'ya sağlanan kredinin geleceği ile Avrupa'nın ekonomik krizlerle mücadelesine ilişkin dün gerçekleşen Euro Bölgesi üyesi 17 ülkenin zirve toplantısından, önemli kararlar alındı. Atina'ya rahat nefes aldıran kararları Brüksel'den yorumlayan Başbakan Yorgo Papandreu, "Bugün alınan kararlar, Euro kuşağının geleceği için tarihi önemde. Yunan halkının ortaya koyduğu çabaların açıkça görüldüğü anlamına geliyor. Bu mücadeleyi, ciddiyet ve tutarlılıkla kazandık. Ülkemizin tutarlılığını uyguladığımız bu programla devam ettirmek istiyoruz." dedi. Sonuçtan memnuniyet duyduklarını anlatan Papandreu, 110 milyar Euro'luk kredinin geri ödemesinin 7,5 yıla geciktirildiğini, faiz oranının da yüzde 5,2'den yüzde 4,2'ye düşürüldüğünü duyurdu. Papandreu, bu kararla birlikte Yunanistan'ın 6 milyar Euro'dan fazla kazancı olduğunu da ifade etti.

Yunan medyasında çıkan haberlere göre 110 milyar Euro'luk kredinin faiz oranın düşürülmesi ile geri ödemenin geciktirilmesi kararı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e Yunanistan tarafından 50 milyar Euro'luk özelleştirme yapılacağı sözünün verilmesi üzerine alınabildi.

Bu konuda Papandreu, Yunanistan'ın kamu ekonomisinin düzeltilmesi için aldığı önlemlere yapısal reformlar, 50 milyar Euro değerindeki özelleştirmeler ile devlet mülklerinin değerlendirilmesini de içerdiğini, bunun da "Yunan halkının sırtındaki yüzde 20'lik borç yükünün hafifletilmesiyle sonuçlanacağını" ifade etti. Papandreu, bu şekilde piyasalara pozitif ve Atina'nın önümüzdeki dönemde kamu borcunu çevirebileceği mesajının gönderileceğini savundu.

EURO KUŞAĞININ DEV FONU 940 MİLYAR EURO'YA ÇIKARILACAK
Öte yandan AB'nin, üye ülkeleri Yunanistan benzeri krizden koruyarak, garanti ve destek mekanizması kurmayı amaçlayan 440 milyar Euro'luk bugünkü yardım paketine, 2013 yılından sonra 500 milyar Euro'luk bir kaynak daha ilave edilecek. Zirvede ayrıca oluşturulan dev paketten sağlanacak kaynakla üye ülkelerin tahvilleri de satın alınabilecek. Böylece krizle mücadelede bir koruma şemsiyesi oluşturulmuş olacak. Bu şekilde piyasaların fırsatçılık yapmasının da önüne geçilmesi planlanıyor. Bu da Yunanistan gibi ağır kamu borcunu çevirmekte zorlanacak ülkelere, makul faiz oranı üzerinden ekstra bir borçlanma imkanı sağlayacak.

Zirveye katılan 17 Euro kuşağı üyesi ülkenin lideri, daha başka ülkeleri de ekonomik krizden korumak için Yunanistan'ın uyguladığı ekonomik ve istikrar programına benzer kural ve politikaları içeren bir çerçeve anlaşmasını hayata geçirme konusunda mutabakat sağladı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA