26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İran doğalgazı, Türkiye ve Suriye üzerinden Avrupaya taşınacak - 18:21

Suriye Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Süfyan El Allav, İranlı Mevkidaşı Mesut Mir Kazimi yaptığı görüşmede petrol ve doğalgaz alanlarındaki ilişkilerin yanı sıra iki ülke arasında ortak projeler uygulama konularını görüştü.
Suriye Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Süfyan El Allav, İranlı Mevkidaşı Mesut Mir Kazimi yaptığı görüşmede petrol ve doğalgaz alanlarındaki ilişkilerin yanı sıra iki ülke arasında ortak projeler uygulama konularını görüştü. Allav ve Kazimi, İran doğalgazının Türkiye ve Irak toprakları üzerinden Suriye'ye ve buradan da Avrupa ülkelerine taşınması ile ilgili projeyi masaya yatırdı.
    Görüşmede İran doğalgazının ilgili ülkelerden geçişi ile ilgili boru hatları projesi değerlendirildi. Görüşmelerin ardından Suriyeli Bakan Allav, Suriye resmi haber ajansı Sana'ya yaptığı açıklamada proje konusunda bilgi verdi. Bakan Allav,İran doğalgazını Irak toprakları üzerinden Suriye'ye taşıyacak boru hattının günde 100 - 110 milyon metre küp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olduğunu ifade ederek Suriye'nin bu miktardan günde 20 - 40 milyon metre küp ihtiyacı olduğunu söyledi.    
    Projeyle ilgili tüm teknik araştırma, inceleme ve sözleşmelerin 2012 yılı sonlarından önce tamamlanması temennisinde bulunan Bakan Allav, üç ülke arasında işbirliğinin pekişmesinde büyük öneme sahip proje uygulamasının 2-3 yıl içinde biteceğini belirtti.
    Suriyeli Bakan Allav, İran doğalgazının Türkiye doğalgaz şebekesi ile Suriye'ye taşınması konusunda ise Halep ve Türkiye sınırları asındaki boru hattının önümüzdeki Nisan ayında tamamlanacağını bildirdi. Allav, Türkiye'nin ise sınırlarındaki boru hattını bu yıl sonlarına doğru bitireceğini İran doğalgazının bu projede taşınmasına 2012 yılında başlanacağını kaydetti.
    Projelerin tamamlanmasıyla birlikte Suriye'nin doğalgaz ihtiyacının bir kısmının karşılanacağını ifade eden Allav, doğalgaz fiyatı ve taşıma maliyetleri konusunda ileri düzeyde adımların atıldığını sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA