25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İran, Tacikistan'a havadan baraj malzemelerini taşıyor - 10:14

İran, Tacikistan'ın güneyinde inşa etmekte olduğu Sangtuda-2 hidroelektrik santrali için gerekli malzemeleri hava yoluyla bu ülkeye ulaştırmaya başladı.
İran, Tacikistan'ın güneyinde inşa etmekte olduğu Sangtuda-2 hidroelektrik santrali için gerekli malzemeleri hava yoluyla bu ülkeye ulaştırmaya başladı.
Demiryolu ile gelen yük vagonlarının Özbekistan tarafından bekletildiğini iddia eden baraj inşasını yapan İranlı Sangob firması yetkilileri bu gerekçe nedeniyle yüklerini bundan böyle uçakla taşımaya karar verdiklerini açıkladı.
İran, Tacikistan'ın güneyinde inşası devam eden Sangtuda-2 hidroelektrik santralına ait yükü taşıyan ilk uçağını dün Duşanbe'ye gönderdi.
İran Air'e ait kargo uçakları tarafından gerçekleştirilecek ikinci seferlerinin ise bugün yapılacağı belirtildi.
Konuyla ilgili Tacik basınına açıklamada bulunan Sangtuda-2 hidroelektrik santrali inşasını gerçekleştiren İran'ın Sangob şirketi yetkilileri, kara ve demir yolu ulaşımında yaşanan aksamalar nedeniyle yükleri hava yolu ile getirmeye karar verdiklerini dile getirdiler.
Özbek taraf ise Tacikistan'a giden TIR'lara ve yük vagonlarına yönelik bilinçli bir engelleme ve bekletmenin söz konusu olmadığını savunuyor.
Bu arada baraj bünyesinde kullanılacak olan ve her biri 140 ton olan iki dev transformatörün de hava yoluyla Tacikistan'a getirilmesi bekleniyor.
Yapımına 2006'da başlan barajın bu yıl içinde hizmete girmesi bekleniyor.
İran'ın 180 milyon dolarlık parasal destek sağladığı baraj 12 buçuk yıl İran tarafından işletilecek ve daha sonra Tacikistan'da devredilecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA