16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İspanya'dan ortak getirdi, güneş panelinde 5 milyon euro ciro hedefliyor - 15:32

Yerli rüzgâr türbini üretimi firması GSR Enerji, dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden İspanyol İsofoton'un Türkiye distribütörlüğünü aldı.
Yerli rüzgâr türbini üretimi firması GSR Enerji, dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden İspanyol İsofoton'un Türkiye distribütörlüğünü aldı. GSR Enerji Genel Müdürü İsmail İnci, bu işbirliği sayesinde güneş panelinde 2011'de 5 milyon ciro hedeflediklerini söyledi. İnci, İspanyol partneriyle ilerleyen dönemde Türkiye'de üretim tesisi açmayı planladıklarını da açıkladı.
    İsofoton ve GSR Enerji'nin işbirliği Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. GSR Enerji Genel Müdürü İsmail İnci, İsofoton Genel Müdür Yardımcısı Diego Gómez ve İsofoton Bölge Satış Müdürü Jose Luis Villosla'nın katıldığı toplantıda, anlaşma ile ilgili ayrıntılar aktarıldı. İsofoton ile imzalanan anlaşma ile Türkiye'deki yenilenebilir enerji pazarına hareket geleceğini kaydeden İsmail İnci, sektörde kendilerinin de oldukça iddialı olduklarını vurguladı.
    İnci, "Rüzgâr türbini projemiz, TÜBİTAK'tan da onay aldı ve geliştirme süreci tamamlandığında üretime geçecek. Bu da rüzgârdaki iddiamızı ortaya kokuyor. WAW türbinlerimiz diğerlerine göre daha ucuz ve toplam sahip olma maliyeti yüzde 30 daha uygun. Sınıfında öncü sistem olan WAW türbinler, kanat yapısındaki farkı nedeniyle rüzgârı 90 derece açıyla karşılıyor ve rüzgârdan daha fazla güç elde ediyor. Ar-Ge çalışmalarımız nedeniyle yoğun ilgiye karşın henüz üretim aşamasına geçmedik." diye konuştu.
    Bu işbirliğiyle güneş enerjisinden de elektrik üretme ve anahtar teslimi projeler gerçekleştirmeyi hedeflediklerini aktaran İnci, "Türkiye'de hücre üretimi dâhil üretim hedefimiz var. İleride Türkiye'de ortaklaşa üretim tesisi açmayı planlıyoruz. Açacağımız tesisle geniş bir bayi ağı ve paket çözümlerle herkese ulaşmak istiyoruz. Bizim hedefimiz ilgili hücreyi de Türkiye'de üretmek. Bu işbirliği sayesinde önümüzdeki dönemde gelecek talep artışlarına dünyada kalitesini kanıtlamış Isofon ile stoktan iç piyasa ürün tedarik edilebilecek." bilgisini verdi.

"EKONOMİK BÜYÜME BİZİ ETKİLEDİ, YATIRIMA KARAR VERDİK"
İsofoton Genel Müdür yardımcısı Diego Gómez de yatırım kararlarında Türkiye'nin gösterdiği büyümenin etkili olduğunu belirtti. Türkiye'nin büyük bir ekonomi olduğunu ve hızlı bir büyüme gösterdiğini belirten Gómez, Türkiye ile ilgili düşüncelerini, "Avrupa aynaya bakıp Türkiye'yi görüyor. Türkiye'de de kendini görüyor. Türkiye'deki ekonomik büyüme bizi o kadar etkiledi ki buraya yatırım yapmaya karar verdik. Türkiye'ye gelişimiz GSR Enerji sayesinde oldu. GSR Enerji ciddi ve güvenilir bir firma. Bu işbirliği sayesinde bu ülkede enerji şirketleri yayılacak. Biz buraya tatil yapmaya değil, yatırım için geldik." şeklinde özetledi.
    Bünyelerinde güneş enerjisi konusunda dünyanın en ileri teknolojilerinden birine sahip araştırma ve üretim merkezi bulunduğunu aktaran Diego Gómez, Senegal'de, İspanya'da, Almanya'da, Bolivya'da, Çin'de elektrik üretimi kapasitesinde önemli artış gerçekleştirdiklerini kaydetti. Gómez, şöyle konuştu:
    "Dünya halen fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye bağımlı durumda. Fakat bu model sürdürülemez, kirlidir ve eğer bu şekilde devam edilirse CO2 emisyonları yüzde 60 artacak. Ama sadece güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağına dair bir taahhüt bile 2030 yılında bu etkinin azalmasına yardımcı olabilir. Dünyada bu yönde kanuni destek ve mevcut kanuni teşvikler de bulunuyor. Birkaç sene içerisinde mevcut konvansiyonel enerji kaynaklarından daha ucuz enerji elde etmek mümkün olabilir." dedi.
    İsofoton Bölge Satış Müdürü Jose Luis Villoslada da GSR Enerji ile hayata geçirilen işbirliğinden memnuniyet duyduğunu ifade etti. 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Isofoton, üretiminin yüzde 90'ını 60 ülkeye ihraç ediyor. Şirket, 2011'de 220 milyon euroluk ciroya ulaşacağını tahmin ediyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA