18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İTO Başkanı: Kanal İstanbul'un etkisi Edirne ve Trakya'da da hissedilecek - 10:45

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul için açıklanan 'Çılgın Proje'nin etkisi ve kazancının Edirne ve Trakya'da da hissedileceğini söyledi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul için açıklanan 'Çılgın Proje'nin etkisi ve kazancının Edirne ve Trakya'da da hissedileceğini söyledi.
Bir dönem birlikte çalıştığı AK Parti Edirne 1. sıra milletvekili adayı Mehmet Müezzinoğlu'na destek vermek amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Murat Yalçıntaş, İstanbul'daki her olumlu gelişmenin Edirne'ye ve diğer şehirlere olumlu yansıyacağını söyledi.
Edirne ekonomisinin tarım ve tarımsal ürün işleyen sanayiye dayalı olduğuna dikkat çeken Yalçıntaş, "Özellikle yağ ve çeltik işleme konusunda önemli yatırımlar bulunuyor. Edirne gıda konusunda İstanbul gibi çok büyük bir pazarın hemen yakınında yer alıyor. Bu avantaj mutlaka fırsata çevrilmelidir. Bu yöndeki yatırımlar hem Edirne'ye hem de ülkemize ciddi boyutta katma değer sağlayacaktır." dedi. Trakya Bölgesi'nin İstanbul ile paralel bir gelişim içinde olduğunu anlatan İTO Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
    "Trakya, Marmara Bölgesi'nin diğer kesimleri gibi hızlı bir sanayileşme sürecine girmiştir. Bu sanayileşme süreci de İstanbul ile bütünleşik olarak sürmektedir. Daha önceden İstanbul'da bulunan birçok fabrika, üretim alanı olarak bu bölgeyi seçmiştir. İstanbul'un geleceği ve hamuru artık burada yoğrulmaktadır. Bu yüzden, şunu söylemek isterim ki, Trakya bölgesinin her türlü sorunu, aynı zamanda bizim de çözüm bulmak zorunda olduğumuz sorunlardır. İşte bu yakınlaşmanın bir diğer alanı da hızlı tren projesinde yaşanmalıdır. Bu iki şehir birbirine daha da yakınlaştırılmalıdır. Böylece Edirne-İstanbul hattında hem yolcu hem de yük taşımacılığı çok daha süratli bir şekilde yapılabilecektir."
    Milletvekili aday listelerinin açıklanmasından sonra Mehmet Müezzinoğlu'nun Edirne'den 1. sıra adayı olarak gösterilmesine bir İstanbullu olarak üzüldüğünü belirten Yalçıntaş, Ancak Edirneliler adına sevinç duyduğunu kaydetti.

    "EDİRNE İLK 10 ŞEHİR ARASINA GİRER"
Mehmet Müezzinoğlu da Yalçıntaş'ın düzenledikleri geceye katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Edirne'nin önünde büyük bir fırsat bulunduğunu aktaran Müezzinoğlu, "Başbakan'ın açıkladığı projeler burada da uygulanarak Edirne, Türkiye'nin ilk 10 şehri arasına girebilir." dedi.
    Bir şehrin geleceğinin bir kişi ile inşa edilemeyeceğini açıklayan Müezzinoğlu, bunun ancak toplumun bütün kesimlerinin desteği ile gerçekleşebileceğini kaydetti. Şehir olarak büyük bir zenginliğe sahip olduklarını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi:
    "Bırakın onu fark etmeyi, heba edip gidiyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? 600 yıl önce Osmanlı'nın ikinci başkentliğini yapmış. Edirne, Bursa'nın oğlu, İstanbul'un babasıdır. Bu derinliği Edirnelinin yakalaması lazım. O nedenle İstanbul'un Edirne'ye borcu var. çünkü baba burada. Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu yer burası. Balkanlar medeniyet sunan yer burası. Tarihi zenginlikler burada. Medeniyetin yeniden balkanlara yön vereceği yer burası. Biz gündelik, anlamsız, faydasız, ufku olmayan çekişmelerle Edirne'nin geleceğini sağlıklı noktalara taşıyamayız. Bu dar ufku mutlaka yıkacağız ve bu girdabın içinden mutlaka el birliği ile çıkacağız. Bunun için bu salonlardaki sizler çok önemlisiniz."
    Ak Parti'nin, Meriç Nehri kenarındaki Lalezar Lokantası'nda düzenlenen yemeğe; Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Güler, Trakya Birlik Başkanı Rafet Sezen, Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı. Lokantanın salonuna sığmayan işadamları için bahçede masalar açıldı. Programın sonunda Murat Yalçıntaş'a Edirne adına plaketler sunuldu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA