18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İTO Başkanı Yalçıntaş: "İstanbul, 'kongre kenti' oluyor" - 11:27

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul'un 2010 yılında dünya kongre turizminde 7'nci, Avrupa'da ise 6'ncı olmasının İstanbul'un uluslararası bir kongre destinasyonu olduğunu teyit ettiğini söyledi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul'un 2010 yılında dünya kongre turizminde 7'nci, Avrupa'da ise 6'ncı olmasının İstanbul'un uluslararası bir kongre destinasyonu olduğunu teyit ettiğini söyledi.
İTO tarafından yapılan yazılı açıklamada Yalçıntaş, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği'nin (ICCA) hazırladığı rapora göre 2010'da 109 uluslararası niteliğe sahip kongre düzenlenen İstanbul'un, Londra, Lizbon, Amsterdam ve Sidney'i geride bırakmasının çok önemli olduğunu belirtti.
2006 Mart ayından bu yana İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanlığını da yürüten Yalçıntaş, şunları söyledi: "İstanbul 2000'li yılların başında bu listeye yılda yaklaşık 20 kongre ile 40'ncı sıradan girebiliyordu. 10 yılda kongre sayısını hızla artırarak dünyada ilk 10'a girmemiz çok önemli bir başarıdır. Bu başarıda da kuşkusuz ICVB kadar kongre düzenleyen acentelerin çalışmaları ve ulusal dernek ile birliklerin çok büyük katkısı var. Tabii uluslararası standartlardaki kongre merkezleri ve otellerimizin servis kaliteleri de büyük rol oynadı. İstanbul'un bundan sonraki hedefi ilk 10'daki yerini sağlamlaştırarak korumak ve önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 5'e girmek olmalıdır."
İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti sıfatı ile turizmde çok başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten Yalçıntaş, "Bu başarı sayesinde bugün 20-25 bin delegenin katılımı ile organize edilen AIDS, Kardiyoloji gibi birçok büyük kongre İstanbul'a gelmeyi düşünüyor" dedi.
Yalçıntaş, başkanlığını yürüttüğü 'şehir pazarlama organizasyonu' ICVB'nin İstanbul'a daha fazla uluslararası kongre ve toplantı kazandırmak amacıyla 2007'de başlattığı kongre seferberliğinin de sonuçlarını aldıklarını kaydetti.
Kongre turizminde sürekli başarının ICVB'nin yaptığı gibi planlı ve örgütlü çalışmalarla sağlanabildiğine vurgu yapan Yalçıntaş, şunları söyledi: "Türkiye'de turizmin çeşitlendirilmesi aşamasında üzerinde en fazla durulması gereken alanların başında kongre turizmi geliyor. Bu amaçla ICVB olarak 2007'de 'İstanbul'un Kongre Elçisi Olun' sloganıyla başlattığımız kampanya, çok önemli bir etki oluşturdu. ICVB, bu program çerçevesinde ulusal dernek, birlik ve akademisyenlerle işbirliği yaptı. Kongre elçileri, yurtdışında katıldıkları uluslararası kongre ve toplantılarda katılımcıları İstanbul'a davet etti. Başlatılan bu kongre turizmi seferberliğinin önümüzdeki yıllarda daha da güçleneceğine inanıyorum."

ICVB
İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), 1997 yılında özel ve kamu sektörü desteği ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) bünyesinde kuruldu. TUGEV'in Mütevelli Heyet Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı yürütüyor. TUGEV Yönetim Kurulu ve ICVB Başkanlığını ise İstanbul Ticaret Odası Başkanı yapıyor.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA