22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya'nın perakende devi Aeon, Türk firmalarına yöneliyor - 17:18

Japonya'nın 55 milyar dolar cirosu olan perakende devi Aeon, tedarik zincirinde Türk firmalarına yöneliyor.
Japonya'nın 55 milyar dolar cirosu olan perakende devi Aeon, tedarik zincirinde Türk firmalarına yöneliyor. 36. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı (Foodex Japan 2011), 1-4 Mart 2011 arasında Chiba şehrinde düzenlendi. Türkiye Millî Katılım Organizasyonu'nu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)'nin üstlendiği fuarda, Türk firmalarıyla Aeon yetkilileri arasında yoğun iş görüşmeleri yapıldı.
Fuara 18 Türk firması ve üç tanıtım grubunun katıldığını belirten EİB Genel Sekreteri Sezmen Alper, "Birliğimizce 2010 yılında Japonya'ya düzenlenen gıda heyeti ve ardından Aeon yetkililerinin İzmir'i ziyaretleri neticesinde, bu firmanın mağazalarında Türk gıda ürünlerinin İtalyan rakiplerinin önüne geçtiği bilgisini aldık." dedi. Türkiye'nin Foodex Japan'a 14. defa millî seviyede iştirak ettiğini vurgulayan Alper, 130 milyon nüfuslu Japonya'da düzenlenmekle birlikte Uzakdoğu pazarına hitap ettiğini söyledi. Alper, "Bu yıl 36'sı millî düzeyde olmak üzere 63 ülke ya da bölgeden katılım oldu. Toplam firma sayısı 2 bin 399 olarak kayda geçti. Bunların 992'sini Japon, bin 407'sini yabancı firmalar oluşturdu. Ziyaretçi sayısı yaklaşık 75 bindi. 300 metrekarelik alandan oluşan millî standımızda, aralarında Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Fındık Tanıtım Grubu ve Narenciye Tanıtım Grubu'nun da yer aldığı 21 Türk firma veya kuruluşu zeytinyağı, makarna, domates salçası ve konserveleri, dondurulmuş meyve ve sebze, kuru incir, kuru kayısı, fındık, bulgur, şekerlemeler, yaş meyve ve sebze gibi ürünler sergiledi." şeklinde konuştu.
"Sağlıklı Beslenen Çocuklar/Türk Gıda Ürünleri" konulu tanıtım etkinlikleri de yapıldığını aktaran Sezmen Alper, "Bu yıl Japon mutfağında Türk gıda ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve dolayısıyla gıda ürünlerimizin pazar paylarının arttırılması amacıyla stantlarımızdaki 27 metrekarelik bir bölümde, Türk mutfağı tanıtım alanı kuruldu. The Olive Oil Sommelier Association of Japan isimli kuruluşla günde dört defa geleneksel yemeklerimizi pşirme gösterileri düzenlendi. Yemeklerimiz, Japon ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA