22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kaçak çaylar tiryakilere 'Bu mu Rize çayı lanet olsun' dedirtiyor - 15:18

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türkiye'ye sokulan ve içinde ne olduğu belli olmayan kaçak çayları satın alan tüketicilerin, "Bu mu Rize çayı, lanet olsun" diye tepki gösterdiğini söyledi.
Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Türkiye'ye sokulan ve içinde ne olduğu belli olmayan kaçak çayları satın alan tüketicilerin, "Bu mu Rize çayı, lanet olsun" diye tepki gösterdiğini söyledi. Kaçak çayın Güneydoğu'daki terör örgütünün başlıca gelir kaynaklarından biri olduğunu öne süren Erdoğan, "Ha PKK aracılığı ile askerimize kurşun sıkılmış, ha yurda yurdumuza kaçak çay sokulmuş, aralarında bir fark yok." dedi.

Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçak çay probleminin, geçimini çay ile sağlayan kişilere ve Türk ekonomisine büyük darbe vurduğunu ifade etti. "Şimdi İran'dan bizim damak tadımıza benzetilerek getirilip, Rize çayı diye piyasaya sürülüyor." diyen Erdoğan, "Tüketen vatandaş, tükettiği çayı Rize çayı bilerek, 'Bu mu Rize çayı, lanet olsun' diyor. Vatandaşın ağız tadı bozulup başka arayışlara girerse o zaman büyük sıkıntı yaşanacak. Buna çanak tutan küçük çapta da olsa özel sektör firmalarımız var. Van, Ağrı gibi illerde kaçak çay işini yapıp Rize'de pazarlayanlar var. Bunlara kucak açanları kınıyorum.'' şeklinde konuştu.

Yakalanan kaçak çayların ÇAYKUR'a devri konusunda pürüz çıktığını ifade eden Erdoğan, ''ÇAYKUR, ilgili bakanlığa iç tüzüklerinin buna uymadığı yönünde görüş bildirdi. Yeniden başa döndük. ÇAYKUR'dan kaçak çay sorununu çözmek isterken yeterli desteği alamadık. Kaçak çayları düşük miktara almak ÇAYKUR gibi bir kuruma yük getirmez. Yılda 5 bin ton kaçak çay yakalanıyor ve düşük bedellerle ihale ediliyorsa bunu yakalatmak isteyen insanlar var. Ama yakalandığında ihale edilmeyeceğini bilse kaçak çayın gelişine darbe vurmuş oluruz. Bir şekilde bu ürünlerin ihalesinin Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TASİŞ)'in elinden alınması lazım. TASİŞ'in elinde durduğu müddetçe bunlar düşük fiyatlara ihale edilecek. TASİŞ'te 1 liraya satılan ürün var. Bunu önlemeliyiz. Yakalanan kaçak çayların ÇAYKUR aracılığı ile imha edilmesi veya Türk çayına karıştırılmadan yurt dışına gönderilmesi lazım.'' açıklamasını yaptı.

Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, kaçak çayın terör örgütünün başlıca gelir kaynaklarından olduğunu vurguladı. Erdoğan, şunları kaydetti: ''Ha PKK aracılığı ile askerime kurşun atılmış, ha yurduma kaçak yolla çay sokulmuş, aralarında bir fark yok. Bu yolla benim çayımın milli ürünümün önü kesilmiş. Terör örgütünün en büyük geliri eroin, ondan sonra ise kaçak sigara ve çay geliyor. Son yıllarda sigara üzerinde büyük yakalamalar var."

Erdoğan, son günlerde kaçak çay ve sigarayı önlemek adına başarılı çalışmalara imza atan Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Ekiplerine de teşekkür etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA