19 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kahtalı çiftçiler tütüne alternatif olarak seracılığa yöneliyor - 16:41

Adıyaman'ı Kahta ilçesinde TPAO'nun sıcak suyundan yararlanarak 15 dekarlık bir alanda seracılık yapan 2 çiftçi, diktikleri bir sebze fidesinden 11 ay boyunca ürün elde ettiklerini belirtti.
Adıyaman'ı Kahta ilçesinde TPAO'nun sıcak suyundan yararlanarak 15 dekarlık bir alanda seracılık yapan 2 çiftçi, diktikleri bir sebze fidesinden 11 ay boyunca ürün elde ettiklerini belirtti. Diktikleri salatalık, domates ve biberlerin kısa sürede ürün vermeye başladığını ve ilk hasadı aldıktan sonra fidelerin kurumadan ürün vermeye devam ettiğini belirten çiftçiler, "Fidenin alt kısmından ürün hasadı yapılırken, orta kısmında yeni ürünler vermeye başlıyor. Aynı anda fidenin en üst kısmında yeni ürün çiçekleri oluşmaya başlıyor. Böylece aynı fide defalarca ürün verip büyük kazanç sağlıyor." dedi.
    Sera sahibi çiftçilerden Mehmet Memi, 15 dönüm arazi üzerine kurulan serada sebze fidelerinin 11 ay boyunca kurumadan ürün verdiğini belirterek, "Seralarımızda en son sistemle ürün yetiştiriyoruz." dedi.
    Seraları 750 bin TL'ye mal ettiklerini belirten Memi, bunun yarısını devletin kendilerine hibe olarak verdiğini vurguladı.
    Memi şu bilgileri verdi: "TPAO'nun sıcak suyundan yararlanarak ısınmada kazançlı çıkıyoruz. Bu yöre, seracılık için uygun bir bölgedir. Seralarımızda 25 kişi çalışıyor. Bu sene salatalık ektik, deneme amacıyla da domates ve biber ektik. Ürettiğimiz ürünleri Adıyaman merkezine satıyoruz. Salatalık ilk çıktığında kilosunu 1 TL'ye satıyorduk. Şimdi 50 kuruşa satıyoruz. Seralarımız en son sistemle ürün yetiştiriyor. Tarım ile uğraşan girişimcilere tavsiye ediyoruz. Çok kazançlı bir iş. Yılda ortalama 75 ton ürün alırsınız."
İlçe Tarım Müdürlüğü'nden Sebahattin Karakayalı ise, Kahtalı çiftçileri tütüne alternatif olarak seracılık yapmaya davet ederek şöyle konuştu: "Bu sera geçen yıl İl Tarım Müdürlüğümüzün teşviki ile jeotermal ısının TPAO'dan alınması sonucu başladı. Buranın ısıtma giderleri neredeyse bedavaya geliyor. Üretilen ürünler Kahta ve Adıyaman'a satılıyor. Başka girişimcilerin gelmesi ile ihracatın da yapılacağını umuyoruz." dedi.
Serada sorumlu uzman olarak görev yapan Organik Tarım Bölümü mezunu Adıyamanlı Sibel Kaya da kendisini geliştirmek için burada çalıştığını söyledi.
    Burada çalışmaktan memnun olduğunu belirten Kaya, "Seralarımızda ağırlıklı olarak salatalık yetiştiriyoruz. Burada 20-25 kişiye istihdam sağlanıyor. Seramızda topraksız üretim yapıyoruz. Topraksız üretim diğer üretim çeşitlerinin 2-3 katı daha fazla verimlidir." diye konuştu.
    Seralardan dolayı yöredeki bayanlara iş istihdamı sağlandığının altını çizen Kaya, "Eylül ayında salatalık ektik şimdiye kadar ürün alıyoruz, daha temmuz ayı sonuna kadar da ürün almaya edeceğiz. " şeklindekonuştu.
    "Bu hasatların hepsi bir ekimlik fideden elde ediliyor." diyen Kaya, "Önümüzdeki ağustos ayında yeni fidelerimizi ekeceğiz. Bu fideler kısa sürede ürün verir. Ürün alındıktan sonra topladığımız ürünün dallarını buduyoruz. Yukarı kısımlarında yeni ürünler için yeni fideler çiçek açmaya başlıyor. Organiğe yakın ürünler yetiştiriyoruz. Buradaki personele, budama, askıya alma ve hasadın nasıl yapılacağı konularında yardımcı oluyorum." ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA