21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

KKTC'li bakan, iş adamlarını KKTC'ye yatırım yapmaya çağırdı - 15:50

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji'den Sorumlu Bakan Sunat Atun, Türk ve yabancı işadamlarını, KKTC'ye yatırım yapmaya çağırdı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji'den Sorumlu Bakan Sunat Atun, Türk ve yabancı işadamlarını, KKTC'ye yatırım yapmaya çağırdı.

Hatay Genç İş Adamları Derneği (HAGİAD)'nin davetlisi olarak Hatay'a gelen Ekonomi ve Enerjiden Sorumlu Bakan Sunat Atun, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti. Burada konuşan Atun, iş adamlarının daveti üzerine sık sık Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve iş adamlarıyla olan iletişimi kesintiye uğratmadan, KKTC'deki ekonomik yapıyı, yatırım ve iş ortamına büyük özen gösterdiklerini söyledi.
KKTC'de, geçmiş 3 yıla oranla şu anda ekonomik daralma durumunu tersine çeviren bir durumun olduğunu belirten Atun, "Dolayısı ile ekonomimizde son 2 yılda ciddi bir toparlanma süreci yaşanıyor. Bu toparlanma ve büyüme sürecinde ekonomide ciddi potansiyeller ortaya çıkıyor. Bu potansiyelleri iç ekonomimize ve iç gelişime ilişkin olarak hem de dış pazar potansiyelleri olarak Türk iş adamlarıyla işbirliği yapılması halinde daha da büyüyeceği aşikardır." dedi.

Bu yönden de Türk iş adamlarına bilgi verdiklerini anlatan Bakan Sunat Atun, "Tabi Kıbrıs söz konusu oldu mu, Kıbrıs sorunu da vazgeçilmez konulardan bir tanesi haline geliyor. Kıbrıs sorunu hakkında da iş adamlarımıza bilgiler veriyoruz. Bugün Türk iş dünyası, dünyanın en iyi ihracatçıları arasında yer alıyor ve hemen hemen her iş adamının yurt dışında bir bağlantısı var. Dolayısı ile Türk iş adamlarının Kıbrıs konusunda Türk tarafının durumunu ve duruşunu anlayabilmesi ve yurt dışındaki çevrelerine de anlatma yönünde bizler için önemli kanallar oluşturmakta." dedi.
Hem Hatay hem Türk insanının barışseverliğinin ve hoşgörüsünün dünya tarafından örnek alınması gerektiğini de belirten Atun, "Özellikle Kıbrıs sorunu söz konusu iken KKTC tarafından özellikle şu anda Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu'nun bizzat liderlik ettiği çözüm bulma arayışlarının aynısını yine Güney Kıbrıs Devleti tarafından sergilenmesini bekliyoruz. Dünyanın artık bu gerçekleri görüp tanıması bizim için son derece önemlidir." diye konuştu.

Ülkesine uygulanan izolasyonların, bu çağda ve dünyada hiçbir emsalinin olmadığını belirten Atun, "İhracatımızda yüzde 43'lük bir büyüme var. İhracatı, önceki seneye kıyasla iki katına çıkardık. İthalatımızda da yüzde 26'lık bir artış var. Yine ihraç pazarlarımız neredeyse ikiye katlandı. Dolayısı ile KKTC'de imal edilen ürünlerin hem fiyat hem kalite hem de standartları bakımından yurt dışındaki piyasalarda kendisine pazar buluyor oluşu, esasen ülkemize uygulanan ambargo ve izolasyonların hiçbir temelinin olmadığının açık göstergesidir." şeklinde konuştu.
Tüm Türk ve yabancı iş adamlarını KKTC'ye yatırım yapmaya çağıran Bakan Atun, "Hatay'ın yıllar boyu ev sahipliğini yaptığı barış ve hoşgörü ortamının ulusal toplumlar tarafından ve özellikle Güney Kıbrıs tarafından örnek alınmasını ve Cumhurbaşkanımız sayın Eroğlu tarafından yürütülmekte olan kalıcı çözüm yolundaki adımların da Güney Kıbrıs tarafından bir fırsat olarak değerlendirilip aynı duyarlılığı sergilemelerini bekliyorum." diye konuştu.
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Hatay'ın sevgi, barış ve hoşgörünün önemli merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Lekesiz, bu anlamda Hatay'ın, insanlığın düşünce dünyasına yüzyıllardır enerji pompalamış özel illerden birisi olduğunu belirterek, KKTC Bakanı Atun'a üzerinde üç semavi dinin simgesinin bulunduğu bir şilt verdi. Bakan Atun da Vali Lekesiz'e, Kıbrıslı hanımların ipekten dokudukları bir tabloyu hediye etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA