21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Konukoğlu: Gaziantep dünyanın ilk yazılı ticaret antlaşmasını yapan kent - 15:16

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in, dünyanın ilk yazılı ticaret antlaşmasını yapan kent olduğunu söyledi.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in, dünyanın ilk yazılı ticaret antlaşmasını yapan kent olduğunu söyledi.
Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Bahreyn Krallığı, Bosna Hersek, Estonya, Etiyopya, Filipinler, Gambia, Hırvatistan, İngiltere, Japonya, Karadağ, Katar, Kuveyt, Küba, Litvanya, Makedonya, Moldova, Peru, Portekiz, Romanya, Senegal, Somali, Sudan, Tunus ve Yemen büyükelçileri ile Arap Devletler Ligi Misyonu'nun bulunduğu 33 kişilik heyet, GSO'yu ziyaret etti. Konukoğlu, yaptığı konuşmada, geçmişleriyle övündüklerini, gelecekleri için çalıştıklarını, Türkiye için ürettiklerini belirtti.
Sanayi, kültür ve tarih şehri olan Gaziantep'in dünyanın ilk yazılı ticaret anlaşmasının yapıldığı kent olduğuna işaret eden Konukoğlu, 1740'lı Marsilya liman kayıtlarına göre Antep malı kumaşların Avusturya'ya ihraç edildiğini vurguladı. Bugün Güneydoğu'nun en büyük ve Türkiye'nin 6'ncı büyük kenti olduklarını ifade eden Konukoğlu, ''GAP güneşi bu şehirde yükseliyor. Ekonominin çarkları burada dönmeye başladığı zaman otomatik olarak etrafındaki bütün şehirlerde de ekonominin çarkları dönüyor. Ekonomi çarkı dönen her şehirde terörün mutlaka ve mutlaka kaybolduğunu görürüz.'' dedi.
Kentteki organize sanayi bölgesi, serbest bölge, sanayi siteleri, teknopark hakkında bilgiler veren Konukoğlu, imalatta ilk üçte yer alan sektörlerin tekstil, gıda ve plastik olduğunu, iş yeri bildirgesi veren 20 bin 501 şirket, kayıtlı 156 bin 255 çalışanları olduğunu anlattı. Türkiye'de en fazla ihracat yapan 6'ncı il, ihracatçı firma açısından 4'üncü il, en fazla marka patent başvurusu yapan il olduklarını bildiren Adil Konukoğlu, Gaziantep ihracatının yüzde 93'ünün sanayi ürünlerinden oluştuğuna, 163 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkati çekti.
Büyükelçilerin sorularını da yanıtlayan GSO Başkanı Adil Konukoğlu, büyükelçiler heyeti adına Kuveyt Büyükelçisi Abdullah El Duveyh'e plaket verdi. Abdullah El Duveyh, Gaziantep sanayisi, ürettiği ve ihraç edilen ürünlerle ilgili çok güzel bilgiler edindiklerini belirterek, ''Gaziantep kendi ürününü üreten, ihraç eden, kendi ayakları üzerinde durabilen bir şehir. Bu konu bizi gerçekten etkiledi.'' dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA