22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kuzey Afrika'daki isyanlar çelik kapı ihracatını artırdı - 10:23

Libya ve birçok ülkede halk ayaklanmaları çelik kapı sektörünü hareketlendirdi.
Libya ve birçok ülkede halk ayaklanmaları çelik kapı sektörünü hareketlendirdi. İsyanların başladığı günden beri, halk ayaklanması olan ülkeler başta Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkelerinin talep ettiği çelik kapı iki katına çıktı. Mısır, Libya halkı daha çok çelik kapı talep ederken, halen iç sorunları olan ülkelerde güvenlik açısından vatandaşın kendisini koruyacağını düşündüğü çelik kapı talebinde bulunuyor. Kayseri'de üretim yapan çelik kapı firmaları ise geçen yılın ocak ve şubat ayına göre üretimlerini iki katına çıkardı. Halk ayaklanmasının olduğu ülkelerde, vatandaşın evinin kapısında kullandığı ahşap kapı ve Çin malı olan gösterişli ama güvenli olmayan kapıların yerine çelik kapı talep ettiğini belirtiyor. Bu kapılar arasında lüks olan uzaktan kumandalı, parmak izi okuyucu ve şifreli çelik kapılar daha revaçta.
    Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde çelik kapı imalatı yapan Emek Çelik Kapı İhracat Müdürü Adem Dinçaslan, ocak ve şubat ayındaki talepleri yetiştiremediklerini ifade etti.
    Üretimlerinin yüzde 55'ini ihraç ettiklerini dile getiren Âdem Dinçaslan, ihracatta Avrupa ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin ağırlıkta olduğunu dile getirdi.
    Dinçaslan, Mısır, Kuzey Irak, Filistin, Libya, Tunus, Suriye ve Nijerya'da ciddi bir pazara sahip olduklarını anlatarak, şöyle konuştu: "Her yılın ilk ayları bütün sektördeki firmalar için ciddi sorundur. Üretim yarı yarıya düşer ve satışlar azalır. Baharla birlikte artış trendi yakalanır. Biz firma olarak buna hazırlanmıştık. Halk ayaklanması olan ülkelere de ihracatlarımız vardı. Biz ihracatımızın duracağı endişesi yaşıyorduk. Ama beklediğimizin tam tersi oldu."
    Bu yılın ilk iki aylık döneminde üretimlerinin düşmek yerine arttığını belirten Dinçaslan, tam kapasite çalıştıklarını belirtti. Dinçaslan, halk ayaklanması olan ülkelerdeki bayilerinden çok ciddi çelik kapı siparişleri aldıklarını ve göndermeye devam ettiklerini ifade etti.
    Birkaç ay önce Libya'ya iş gezisi için gittiğini belirten Dinçaslan, "Orada sektörümüzle ilgili inceleme yaptık ve yeni iş bağlantılarımız oldu. Biz bu bağlantılarımızın ve iş gezimizin boşuna gittiğini düşüyorduk. Ama öyle olmadı. Bayimiz kapı talebinde bulunuyor. Biz yetiştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca orada kullanılan Çin üretimi kapılarının genelde ahşap olması, gösterilişli karton sıkıştırması dediğimiz hiçbir güvenlik özelliği olmayan kapılar var. Bizim oradaki pazarda tutulmamız da çelik kapılarımızın güvenli olmasıydı." diye konuştu.
    Âdem Dinçaslan, halk ayaklanması sonrasında insanların evlerini, işyerlerini korumak, güvenliği sağlamak için çelik kapı siparişini artırdıklarını ifade etti.
    Emek Çelik Kapı, 75 çalışanı ile haftada 4 gün mesai yaparak talepleri yetiştirmeye çalışıyor. Tam kapasite çalışan firma, kapıların özelliklerine göre günlük en az 90 ila 100 çelik kapı üretimi yapıyor. Firmanın uzaktan kumandalı, şifreli ve parmak izi okuyucu özelliğine sahip çelik kapıları halk ayaklanması olan Libya, Mısır gibi ülke vatandaşları daha çok talep ediyor. Aynı özellikteki çelik kapıların Avrupa ülkelerine sürekli ihracatının olduğu belirtildi.
    Üretiminin yüzde 45'lik bölümünü ihraç eden Portal Çelik Kapı, Fransa başta olmak üzere Fas, Libya, Mısır, Nijerya, Irak, İran gibi ülkelere çelik kapı ihracatı yapıyor. Firma, geçen yıl ocak ayındaki üretim kapasitesini yüzde 100 aşmış durumda. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Söyler, her yılın ilk aylarının işlerde durgunluk ve üretimin yüzde 50 oranında düşmesiyle geçirdiklerini belirtti. Talep azlığı nedeniyle geçen yıl Ocak, Şubat ve Mart ayında 500'er çelik kapı ürettiklerini dile getirdi.
    Hacı Söyler, halk ayaklanmasının olduğu ülkelerden aldıkları aşırı taleple çelik kapı üretimini ocak ayında bin 200, Şubat ayında ise bu rakamın üzerinde yaptıklarını belirtti. Aldıkları siparişlerle de mart ayında en az bin 500 çelik kapı üretimi yapacaklarını ve siparişleri yetiştirmek için personel sayısını artırmaya başladıklarını belirtti.
    Söyler, genelde lüks ama kurşun geçirmeyen çelik kapı siparişleri aldıklarını, Libya, Mısır gibi ülkelerden gelen yeni siparişlerde de üründe güvenlik taleplerinin ilk sırada olduğunu anlattı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA