16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Özbekistan televizyonu: Türkiye yatırımları ezeli dostluğun ifadesi - 14:04

Özbekistan televizyonu, Özbekistan'da faaliyet gösteren Türk şirketleriyle ilgili program yayımladı.
Özbekistan televizyonu, Özbekistan'da faaliyet gösteren Türk şirketleriyle ilgili program yayımladı.

Özbekistan devlet televizyonun birinci kanalından yayımlanan yaklaşık sekiz dakikalık değerlendirme içerikli bültende, Özbekistan'da faaliyet gösteren değişik Türk şirketlerinin çalışmalarına yer verildi. Devlet televizyonu, burada faaliyet gösteren Türk şirketlerinin yatırımlarını 'iki ülke arasındaki ezeli dostluğun ifadesi' olarak gösterdi.

'Ezeli dostluğun ifadesi' ismiyle yayına konulan programda, Özbekistan'ın bağımsızlıktan sonra işbirliği kurduğu 120 ülkeden birinin de Türkiye olduğu ve Türkiye ile olan işbirliğinin istikrarlı şekilde geliştiği dile getirildi.

Özbekistan'da yabancı yatırımcılara tanınan imtiyazların, Türkiye'den de çok sayıda yatırımcıyı çektiği ve hali hazırda Özbekistan'da 300 dolayında Özbek-Türk ortaklı şirketinin faaliyet gösterdiği aktarıldı. İki ülke arasındaki dostluğun yanı sıra kültürel ve ekonomik alanda da işbirliğinin gelişmesinde Özbek-Türk İşadamları Derneği(UTİD)'in ayrı bir katkısı olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Özbekistan Televizyonu'na konuşan UTİD Genel Sekreteri Cedide Balabekova, iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin bir milyar dolara dayandığını kaydetti.

Haber programında, ülkedeki Türk yatırımının daha çok tekstil alanında yoğunlaştığı ve bu alanda Türk şirketlerinin ihracata dönük önemli çalışmalarının olduğu aktarıldı.

Programda, Türk iş yerlerinde çok gelişmiş teknolojik cihazların olduğu, bu iş yerlerine alınacak işçilerinin ilk başta kısa bir eğitim sürecine tabi tutulduktan sonra kabul edildiğine dikkat çekildi.

Televizyona konuşan yerli bir çalışan ise bin dolayında işçinin çalıştığı tekstil şirketlerinin entegre bir tesis olduğunu, tesise gelen pamuk lifinin bazı aşamalardan geçerek iplik, kumaş veya hazır giyim şeklinde çıktığını kaydetti.

Haber programında, Türk şirketlerinin Özbekistan'da ağırlıkta faaliyet gösterdiği bir diğer alanın ise inşaat sektörü olduğu ve başkent Taşkent'in önemli birçok otel ve banka binasının inşasında Türk şirketlerinin imzası olduğuna vurgu yapıldı.

Televizyon mikrofonuna konuşan bir Türk inşat şirketi yetkilisi Ahmet Keskin ise "Burada bize sağlanan çalışma ortamından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Amacımız daha yeni modern binalar inşa etmek ve Özbekistan'ın kalkınmasına destek olmaktır." dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA