20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Renault Mais Genel Müdürü Aybar: Piyasaya 4 yeni elektrikli model sunacağız - 15:55

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Renault'un bu yıl ve gelecek sene içerisinde piyasaya 4 yeni elektrikli modeli sunacağını söyledi.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Renault'un bu yıl ve gelecek sene içerisinde piyasaya 4 yeni elektrikli modeli sunacağını söyledi. Aybar, eylül ayından itibaren seri üretilerek ihracatı başlatılacak Fluence ZE'nin Türkiye'de de satışa başlamasının kendileri için son derece önemli olduğunu belirtti.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü ve Renuault arasında "Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı'' anlaşması yapıldı. İmza törenine, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renualt Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da katıldı. Anlaşma, elektrikli araçların Gaziantep'te kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Elektrikli araçlar için Gaziantep il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını ve aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin, Türkiye'de plakalanacak ilk parti elektrik motorlu otomobillerden 50 adedini kiralayarak belediye hizmetlerinde kullanmasını kapsıyor.

    "YAŞANAN ÇEVRESEL FELAKETLERİN TEMEL SORUNU KARBONDİOKSİT SALIMI"
İbrahim Aybar, küresel ısınmaya ve yaşanan çevresel felaketlerin temel sorunun karbondioksit salımı olduğuna dikkat çekti. Sanayileşmenin bu sorunu körüklediğine vurgu yapan Aybar, otomotiv sektörünün de bu soruna katkı yapmayı sürdürdüğünü ifade etti.
    Dünya genelinde 1 milyar motorlu taşıtın dolaştığını ve bunların toplam karbondioksit salınımın yüzde 13'ünü oluşturduğunu hatırlattı. Bu nedenle karbondioksit salınımı ile mücadele etmenin insanlık borcu haline geldiğini kaydeden Aybar, şöyle dedi; "2009 yılında yayınlanan Uluslararası Enerji Ajansı Raporu'na göre, ısınmayı 2 derecede tutabilmek için 10.5 trilyon dolar yatırım yapılması gerekiyor. Renault, otomotiv sektörünün öncüsü olarak kullanımda hiç karbondioksit üretmeyen elektrik motorlu otomobilleri eksiksiz bir ürün gamı halinde bu yıldan itibaren piyasaya sunmaya başlayacak. İlk partide Renault bu yıl ve gelecek yıl piyasaya 4 yeni modeli sadece elektrik motorlu olarak çıkartıyor. Bunlardan Fluence ZE'yi ise Oyak Renault fabrikalarımızda, bu yıldan itibaren dünya için üretmeye başlayacak. Türkiye'mizi daha yenilikçi, daha çevreci teknolojilerle donatılmış bir üs yapmanın gururunu duyuyoruz. Elektrik motorlu araçların bu yıldan itibaren dünyanın altyapısı hazırlanmış tüm ülkelerine sunmaya başlayacağız. Eylül 2011'den itibaren seri üretilerek dünyaya ihracatını başlatacağımız Fluence ZE'nin ülkemizde de satışa başlaması bizler için son derece önemli ve son derece stratejik. Bu amaçla, satışın yapılabilmesi için gerekli yasal ve teknik altyapının tamamlanması çok kritik öneme sahip."

    "ÇEVRECİ VE REKABETÇİ ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ ÜSSÜ OLMA YOLUNDA BÜYÜK İVME KAZANACAK"
Aybar, 85 kilovat motor gücüne kadar elektrikli motorlu araçların ÖTV'sinin yüzde 3 olarak belirlendiğini hatırlattı. Bu destekle Türkiye'nin, sektörün yüksek katma değer üreten, yüksek teknolojiye sahip, çevreci ve rekabetçi ürünlerin üretimi üssü olma yolunda büyük ivme kazanacağını belirten Aybar, "İç pazarın en kısa sürede bu araçlarla donatılması için şehirlerin ve yolların şarj istasyonlarıyla donatılması lazım. Ev ve apartmanların uygun tesisatlar ile otomobilleri şarj edebilir prizlere sahip olması gerekiyor." diye konuştu.
Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise ''Bu 4 model dünyanın değişik fabrikalarında üretilecek. 2 tanesi Fransa'da, 1 tanesi İspanya'da, 1 tanesi Bursa'daki Oyak Renault fabrikasında üretilecek. Bu, teknolojik olarak önde gittiğimizin çok büyük nişanesidir. Elektrikli versiyonun seri üretim hazırlıkları bu yaza kadar bitmiş olacak. 2010 senesinde bu versiyondan 100 adet üreterek, ilk ön seri çalışmalarımızı yaptık. Oyak Renault fabrikalarında 3 model ve 7 değişik kasa aynı bantlarda üretilmekte ve buna elektrikli bir kasa ilave ettik.'' dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de ilk defa Türkiye'de bir belediye olarak ''İklim Eylem Planı'' yaptıklarını ve projelerinin AB tarafından kabul edildiğini hatırlattı.
    Türkiye'nin petrolde dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Güzelbey, ''Oysa yeni bir konseptle karşı karşıyayız, çevreci ve farlı bir modelle çalışan otomotiv sektörü. Bugünkü atacağımız imza da son derece önemli." ifadelerini kullandı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA