21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Rusya, Güney Akım inşaatı için Türkiye'den izin bekliyor - 15:52

Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi kapsamında Karadeniz'de inşaat çalışmalarına başlamak için Türkiye'nin nihai iznini beklediklerini kaydetti.
Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi kapsamında Karadeniz'de inşaat çalışmalarına başlamak için Türkiye'nin nihai iznini beklediklerini kaydetti. Rus basınına göre, Ankara'nın gerekli izni 1 Kasım 2010'a kadar vermesi gerekiyordu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Enerji Bakanı Şmatko, Güney Akım projesine de değindi. Bakan, "Türkiye, Karadeniz'de kendi sahasında boru hattının döşenmesi için yapılacak araştırma çalışmaları ile ilgili izni verdi. Fakat nihai izni henüz alamadık... Karadeniz bölgesindeki ilgili jeolojik ve sismik araştırmaların yapılabilmesi için Türk tarafı gerekli izni tanıdı. Bunlar önemli çalışmalar. Ama altını çizerek belirtmek gerekir ki bu izinler ön hazırlıkla ilgili. Bizim hazırlık çalışmalarının ardından boru hatları inşaatı için Türkiye'den geniş çaplı izni almamız lazım" dedi.

Karadeniz'e sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisi kurulması ile ilgili de taleplerini Putin'e ileten Şmatko, bir hafta içinde hazırlayacağı raporu hükümete sunacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15-16 Mart'ta gerçekleştireceği Rusya ziyareti öncesi Moskova, Mersin-Akkuyu nükleer santral, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, doğalgaz alım sözleşmeleri ve diğer alanlarda bir dizi hazırlık yapıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA