20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sberbank: Türkiye'de banka alımına ilgi duyuyoruz, henüz somut proje yok - 10:51

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank CEO'su German Gref, Türk basınında çıkan Türkiye'de banka alımı ile ilgili açıklama yaptı.
Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank CEO'su German Gref, Türk basınında çıkan Türkiye'de banka alımı ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye'de etkin bir çalışma yapabilmek için mevcut bankalardan birini almayı planladıklarını kaydeden Gref, henüz somut bir projelerinin olmadığını söyledi.

Sabah gazetesi Sberbank'ın Türkiye'de bir banka satın alabilmek için Başbakanlık Yatırım Ajansı'na başvurduğunu yazmıştı. Rusya'nın ikinci büyük yatırım bankası Troika Dialog'u 1 milyar dolara satın almak için ön anlaşma imzalayan Gref, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Ziraat Bankası ya da Halk Bankası'ndan hisse alımı ile ilgili iddiları yanıtlayan Gref, "Sberbank Türkiye'de banka alımına ilgi duyuyor. Ama konu ile ilgili henüz somut görüşmelerimiz yok. Türkiye'ye ilgi duyuyoruz" dedi.

Mart 2010'ta da Rus basını, Sberbank'ın Türk Garanti Bankası'nın yüzde 20,85'lik payını Amerikan General Electric kurumundan alabilmek için ihaleye katılmayı planladığını yazmıştı. Daha sonra Sberbank ihaleye katılmaktan vaz geçmişti. Şubat ayında Gref, Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) piyasasını araştırdıklarını belirtmişti.

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank, 1 milyar dolara Troika'nın yüzde 64'lük hissesinin alımı ile ilgili ön anlaşmayı parafe etti. Gref kesin alım anlaşmasının yılın ikinci yarısında imzalanacağı bilgisini de verdi. Güney Afrika'nın Standart Bank'ı da kalan yüzde 36'lık hissesini alacak. İmza töreninde Troika'nın kurucusu Ruben Vardanyan ve Standard Bank CEO'su Jacko Maree de hazır bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA