21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Tayvan'da gıda skandalı: 130 üründe toksit madde bulundu - 12:00

Tayvan'da bir süredir devam eden gıda ürünlerindeki toksit madde tartışmaları giderek alevleniyor.
Tayvan'da bir süredir devam eden gıda ürünlerindeki toksit madde tartışmaları giderek alevleniyor. Kamuoyunu meşgul eden sağlığa zararlı madde üretimine, Tayvan Sağlık Bakanlığı'nın son araştırması, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi . Bakanlık, piyasadaki 130'dan fazla üründe kusurlu katkı maddesi bulunduğunu açıkladı.
Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Başkanı Tsai Shu-cheng, şüpheli 200'e yakın üretici firmanın incelemeye alındığını belirtti. Tayvan Merkez Haber Ajansı'nda (CNA) çıkan habere göre Tsai sözlerine şöyle devam etti. "Şüphelendiğimiz 200'e yakın firma var. Bunlar incelemeye alındı. Şu ana kadar ise bu üreticilerden sadece 95'inin zararlı katkı maddesi kullandığını tespit edebildik. Araştırmalarımız devam ediyor."
Daha önce sağlık yetkilileri yerel bir kimya şirketinin, sağlığa zararlı katkı maddesi DEHP içeren şüpheli bir ürünü sattığını tespit etmiş ve ülkede tansiyon bir anda yükselmişti. FDA Başkanı Tsai ise bu olaydan birkaç gün sonra açıklamada bulundu. Zararlı katkı maddesi içeren ürünler hakkında konuşan Tsai, " Bazı sağlık ürünlerinde ve çocukların kullandığı vitamin tabletlerde, DEHP maddesi bulunmuştur. Bunun yanında sporcu içeceği ve meyve suları gibi bazı ürünlerde de zararlı katkı maddelerini tespit ettik.
DEHP maddesi taşıyan tüm ürünlerin raflardan kaldırılmaya başlandığını ifade eden Tsai, ürünlerin zararlı kimyasal madde içermediğinin ispatlaması gerektiğine hatırlattı. Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi Başkanı, firmalara test edilmesi için ürünlerinin gönderilmesi çağrısında bulundu.
Tsai, tespit edilen ürün ve üretici firma isimlerinin FDA resmi sitesinde yayınlanacağını ve hergün bu isimlerin güncelleneceğini sözlerine ekledi.
Bu arada Türkiye'de ise zararlı katkı maddeleri ile araştırmalar devam ederken geçtiğimiz ay, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı DEHP maddesinin kullanımına ilişkin sınırlama getirmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA