26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TÜDEF: Uzaktan satışta kredi kartı mağdurları artı - 16:46

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartı ile uzaktan yapılan satışlardaki mağduriyet oranının arttığı söyledi.
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, kredi kartı ile uzaktan yapılan satışlardaki mağduriyet oranının arttığı söyledi. Yılmaz, vatandaşlardan satıcılara kredi kartının kart ve güvenlik numarası ile son kullanma tarihini verirken çok dikkatli davranmalarını istedi.
TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak yapılan satışlarda müşterinin mağdur edilme oranda artış yaşandığını ifade etti. Son zamanlarda tüketici derneklerine gelen şikayetlerde, 'Mesafeli Sözleşmeler' kapsamında yapılan alışverişlerde vatandaşların mağdur edildiğinin anlaşıldığını kaydeden Yılmaz, "Sağlık ve internet hizmeti adı altında bazı firmaların tüketiciyi telefonla arayarak kredi kartı bilgilerini almakta ve sözleşmelerine aykırı "Mail Order" işlemi ile tüketicinin kredi kartı hesabından para çekmektedirler. Halbuki Mesafeli Sözleşmelerin akdinden önce, ayrıntıları bakanlıkça çıkarılan tebliğle belirlenen bilgilerin tüketiciye verilmesi zorunlu olduğu ve tüketici, bu bilgileri edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe özleşme akdedilemez, demektedir." diye konuştu.

"BİR HAFTALIK 'CAYMA HAKKI'NI DİKKATE ALINMIYOR"
Bazı satıcı ve sağlayıcıların tüketicinin bir haftalık 'cayma hakkı'nı dikkate almadığına dikkat çeken Yılmaz, "Bu hak dikkat almaksızın edindiği kredi kartı bilgilerini kullanarak tüketicinin kredi kartı hesabından sözleşmeye aykırı olarak "Mail Order" işlemi ile para çekmektedirler. Tüketici Mesafeli Sözleşmeler kapsamında satın aldığı mal ve hizmetlerle ilgili bir haftalık süre içerisinde, satıcı ve sağlayıcılara kredi kartı bilgilerini vermemelidirler. Güven duymadığı ve hakkında bilgi sahibi olmadığı satıcı ve sağlayıcılara ise hiçbir şekilde kredi kartı bilgilerini paylaşmamalıdır." şeklinde konuştu.

"BANKALAR HAKKINDA BDDK VE SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"
Bu konuda bankalara da büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen Sıktı Yılmaz, şöyle devam etti: "Kredi kartı sözleşmelerinin kuruluş aşamasında kredi kartının "Mail Order" işlemine kapalı olup olmaması seçeneği konusunda mutlaka tüketici bilgilendirilmelidir. Bazı bankalar bu konuda tüketiciyi bilgilendirmediği gibi, Mail Order işlemi ile yapılan çekimlerde form dilekçe tüketici tarafından imzalanmadığı halde ve nüfus cüzdanı ve kredi kartı fotokopisi olmadığı halde çekim için onay verebilmektedirler. Hatta 'Mail Order' işlemine kapalı kredi kartı hesaplarından bile para çekebilmektedirler. Hukuka aykırı çekimlerde bankalar da sorumludur. Hem tüketiciyi mağdur eden satıcı ve sağlayıcıları, hem de hukuka aykırı ödemeler konusunda bankaları yakından takip etmekteyiz. Hukuka aykırı ödemelerin kesinlik kazanması durumunda bankaları hem BDDK'ya bildireceğiz, hem de savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız. Mesafeli Sözleşmeler nedeniyle mağdur olan tüketici, kendisine en yakın tüketici derneğinden hukuki destek alarak, anlaşmazlığın parasal sınırlarına göre Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemesine yada Tüketici mahkemesi sıfatıyla görev yapan Asliye Hukuk Mahkemesi'ne mutlaka başvuruda bulunmaları gerekir. Tüketicilerimizi, kredi kartının kart ve güvenlik numarası ile son kullanma tarihini telefonla satıcı ve sağlayıcılara verirken kırk kez düşünmelerini ve kararlarını ona göre vermelerini istiyoruz." 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA