24 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkiye, 8,5 yılda yurtdışından 146 milyar dolar müteahhitlik geliri elde etti - 15:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, yurt dışı müteahhitlik gelirinin 14 milyar doları aştığı gibi Çin'den sonra ikinci sıraya oturduğunu belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, yurt dışı müteahhitlik gelirinin 14 milyar doları aştığı gibi Çin'den sonra ikinci sıraya oturduğunu belirtti. Yıldız, "Yurtdışından 8,5 yılda alınan müteahhitlik geliri 146 milyar dolardır. Toplam 116 milyar dolar ihracatımızın sadece 16,5 milyar dolarını yapı malzemeleri ihracından sağlanıyor" dedi.
    Kayseri Kocasinan Belediyesi, Kayseri İnşaat Müteahitleri Derneği (KAYİMDER) yönetim kurulu ve üyelerini Yamula Barajı'nda ağırladı. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gelir İdaresi Başkanı Niyazi Özkök, Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan, İl Müdürleri, belediye başkanları ve müteahhitler katıldı.
    Kayseri'de yaşadıkları sorunları dosya haline getirerek belediye başkanlarına sunacaklarını belirten KAYİMDER Başkanı Ali Aydın, "Büyük sektörün büyük sorunları olacaktır. Kayseri'nin şansı ise iş ortağı gibi çalıştığımız belediye başkanlarımızın uzun yıllar görev yapıyor olması ve sorunları yakından bilmesidir. Bu durumun sorunları kısa zamanda çözüme ulaştıracağını düşünüyoruz. Sorunla birlikte çözümleri de sunacağız." dedi ve söz konusu dosyayı Başkan Özhaseki'ye sundu.
    Kayseri'nin hayalini gerçekleştirdiklerini, Yamula'da güzelliği görenlerin tiryaki olduğunu vurgulayan Başkan Bekir Yıldız, "66 kilometre göl uzunluğu, 3,5 milyar metreküp su rezervi ve 82 milyon kilometrekare su yüzeyi var. Bu Kayseri için büyük su kütlesi sayılır. Bunun sosyal meyvelerini de toplamaya başladık. Kocasinan Belediyesi olarak böyle bir tesis yaptık. İnsanlar ailesiyle birlikte gelip burada dinlenebilecek. Su sporları federasyonu önümüzdeki yıllarda yarışlar tertip edecek. Müteahhitlik zor zanaattir. 350 iş kolunu, 400 kadar malzeme çeşidini yan yana getireceksiniz. Bu kadar çeşitli ve güçlükle dolu bir alanda sürekli problemin olması doğaldır. Bu sektör insanları istihdam ediyor ama lütfen denetimden geçen başta tanzim ettiğiniz projelere uygun davranın, bunun dışına çıkmayın. Bu sıkıntıları memnuniyetle çözeceğiz ama belediyenin projelerine uyun. Yoksa sizin de başınız ağrır, yıkarız." şeklinde konuştu.
    Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de şunları söyledi: "Arkamızda inşallah su oyunları yapılacak kocaman bir baraj, diğer tarafta da kayak yapılabilecek Erciyes var. Aynı mevsimde kayak ve su oyunlarının yapılacağı bir mekan var. Kayseri bu açıdan farklı ve şanslı bir şehir" dedi. Şehirlerin de insanlar gibi canlı organizmalar olup bakım istediğini vurgulayan Başkan Özhaseki" Biz de bu amaçla büyük projeler yapıyoruz. 10 sene içinde nüfusundan daha fazla göç alan bir başka şehir yok gibi görünüyor. Bu haldeyken halen bu şehirde gecekondulaşma ve kaçak yapı yok ise demek ki doğru bir planlama var ortada. Dönüşüm projeleriyle bunun önünü açtık, buradan herkese ekmek, ev ve huzur çıktı. Doğru adımlar attığımız sürece ben inanıyorum ki bu şehrin nüfusu planlı olarak artacak. Hepimiz iş yapıp bu şehirde yaşamaktan keyif alır hale geleceğiz."
    Uzun yıllar Kayseri gündeminde olan ve pek çok iradenin yapmadığı bir projeyi büyük bir cesaretle, aleyhte pek çok yayına ve adıma rağmen bitirdiklerine dikkat çeken Bakan Taner Yıldız, "Burada Türkiye'nin en ucuz elektriği üretilecek. Bir ülkenin kalkınmasının, sağlanan siyasi istikrarın, o ülkenin idaresine konan iradi yapıyla beraber tezahürlerinin sonuçlarını önce müteahhitlik sektöründe görürüz. Hangi siyasi görüşte olursak olalım ortak bir paydadan bahsediyoruz. Sizin zenginliğiniz, para kazanmanız aynı zamanda ülkenin para kazanması anlamına geliyor. Siyasi partiler olarak ortak bir faydadan bahsediyoruz. Geldiğimiz noktada müteahhitlerin yurt dışı geliri 14 milyar doları aştığı gibi Çin'den sonra ikinci sıraya oturduk. Yurtdışından 8,5 yılda alınan müteahhitlik geliri 146 milyar dolardır. Toplam 116 milyar dolar ihracatımızın sadece 16,5 milyar dolarını yapı malzemelerinden ihraç ediyoruz. Bu çok ciddi bir gelişmedir. Bakın açık söylüyorum: Türkiye'de siyasi istikrar olmadan ne müteahhit, ne enerji, ne ulaştırma sektörü olur. Çünkü Türkiye'nin çok önemli bir gerçeği var: Türkiye'de, yurt içindeki bir önceki yılın tasarruf miktarları bir sonraki yılın büyüme hızına yetmiyor" dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA