21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Türkiye'de yeterince et tüketmiyoruz, doktorlar halkı yanıltmasın" - 12:20

Türkiye'de et tüketiminin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkelerine oranla daha düşük olduğu ortaya çıktı.
Türkiye'de et tüketiminin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkelerine oranla daha düşük olduğu ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre, Türkiye'de aylık ortalama 60 bin ton kırmızı et tüketiliyor. Bu rakamın ABD ve Avrupa ülkelerinde 5 kat fazla olduğunu belirten Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, "Ağzı olan doktor 'kırmızı et tüketmeyin, sağlıklı beslenin' diyor. Oysa kırmızı etteki fayda birçok gıdada yoktur." dedi.
Türkiye'de yılda yaklaşık 750 bin ton kırmızı et tüketildiğini kaydeden Yalçındağ, doktorların kırmızı et aleyhtarı açıklamalarına tepki gösterdi. Kırmızı etteki kolesterol konusunda halk arasında yanlış anlama olduğunu anlatan Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ, kırmızı etteki kolesterolün tavuk etinden farksız olduğunu söyledi.
Türkiye'de kırmızı et tüketiminin yeterli düzeyde olmadığının altını çizen Yalçındağ, "Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı kırmızı et tüketimi yeterli değil. Çünkü ağzı olan doktor 'kırmızı et yemeyin' diyor. Yani 50 yaşından büyükler et yedikleri için ölselerdi ABD ve Avrupa ülkelerinde adam mı kalırdı. Halkımız yanlış yönlendiriliyor. Kırmızı et bugün çok önemli bir gıda maddesidir. Tavuktaki kolesterol oranları kırmızı etten düşük değildir. Özellikle kadınlarımız ve çocuklarımız için kırmızı et çok önemli bir gıdadır. Doktorların gelişigüzel açıklamalarını anlamıyoruz." diye konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA