23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkiye'nin en büyük turizm yatırımı başlıyor - 12:17

Türkiye'nin en büyük turizm yatırımı, 11 Nisan 2011'de başlıyor.
Türkiye'nin en büyük turizm yatırımı, 11 Nisan 2011'de başlıyor. Ülke genelinde inşa edilecek 74 otelin 26 tanesi Ege Bölgesi'nde olacak. Turizmcilerin işletmesine 49 yıllığına verilecek arazilerden ise İzmir'in payına sadece bir otel düştü.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve tartışmalı 2-B arazilerini, 49 yıllığına turizm yatırımcısının hizmetine tahsis ediyor. Karar, Resmî Gazete'de 3 Mart 2011 tarihinde yayımlandı. Buna göre bakanlık kanalıyla Ege Bölgesi'nde 26 otel inşa edilecek. İzmir'de sadece Çeşme ilçesi Alaçatı'da kurulması planlanan bir otel, rüzgâr turizminde kullanılacak. Bölge genelinde ise 25 tane beş yıldızlı otel veya tatil köyü, bir pansiyon ve bir günübirlik tesis yapılacak. Türkiye genelinde 74 yaz, kış ve sağlık turizmi tesisinin ihaleli tahsisine katılacak girişimciler için son müracaat tarihi 11 Nisan 2011 olarak belirlendi.
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)'nin evsahipliğinde İzmir'deki Balçova Termal Otel'de düzenlenen Turizm Çalıştayı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmi zenginleştirmek için çok sayıda termal ve turizm alanını tahsise çıkardıklarını açıklamıştı. Yatırımcıya kazandırılması beklenen arazilere inşa edilecek oteller, Türkiye'nin mevcut 700 bin yatak kapasitesine 25 bin daha ekleyecek. Muğla'da yapılması planlanan 27 delikli golf tesisi ve 420 yataklı otel ise yabancı golf tutkunlarını çekecek beşinci otel olacak. Ayrıca Ordu'da kurulacak 250 yataklı kırsal turizm tesisi ve yayla evi, Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip. Tahsis edilecek 74 arazinin 23'ünü ise orman arazileri oluşturacak. "365 gün turizm" hedefiyle yola çıkan bakanlık, 2011 Üniersite Kış Oyunları'yla adını duyuran ve kış sporlarının ilgiyi arttıran Erzurum'un yanısıra Kars, Isparta ve Gümüşhane'de yapacağı tahsislerle yabancı turistleri kışın da Türkiye'ye çekebilmenin önünü açacak.
Sağlığın öne çıktığı turizmde, iptal edilen İnciraltı turizm planlaması yüzünden İzmir'in pastadan küçük pay aldığı iddia ediliyor. Termal zenginliğiyle öne çıkan şehir, birçok yatırıma karşı açılan iptal davaları sebebiyle sıçrama yapamıyor. İzmir'in nazar boncuğu olan tek yatırım, Alaçatı'da kurulması planlanan 300 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü. Aydın'ın Didim ilçesinde toplam 3 bin 800 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü için altı, Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Akköy Gölemezli kesiminde 2 bin 850 yatak kapasiteli otel için beş, aynı bölgenin Sarayköy Kaplıcaları kesimi Gerenlik Gölü'nde 5 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip günübirlik tesis için bir, Afyonkarahisar merkez, Bolvadin ve İhsaniye ilçelerinde bin 300 yatak kapasiteli otel için dört, Çanakkale'nin Ezine ilçesinde toplam 555 yatak kapasiteli otel ve pansiyon için altı Hazine tanışmazıyla Uşak'ta toplam 900 yatak kapasiteli otel için üç orman arazisi, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile turizm alan ve merkezleri dışında kalan Muğla merkez Şenyayla köyünde 27 delikli golf tesisi, otel veya tatil köyü için de bir orman alanı yatırımcılara tahsis edilecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA