21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkiye'ye tatile giden Ukraynalıların sayısı artıyor - 17:19

Ukraynalıların en çok sevdiği ülkelerin başında gelen Türkiye'ye ilgi her geçen gün artıyor.
Ukraynalıların en çok sevdiği ülkelerin başında gelen Türkiye'ye ilgi her geçen gün artıyor.
2011'in ilk çeyrek verilerine göre Türkiye'ye giden Ukraynalı turistlerin sayısı , yaklaşık yüzde 22 oranında arttı. Böylece Ocak ile Mart arasında Türkiye'yi ziyaret eden Ukraynalı turistlerin sayısı 54 bin 980 kişiye ulaştı.
Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre sadece Mart ayında Türkiye'yi 19 bin Ukraynalı ziyaret etti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,71 artış gösterdi.
Türkiye giden toplam turistin sadece yüzde 1,5'i Ukrayna'dan gidiyor.

UKRAYNALILAR EN ÇOK İSTANBUL VE ANTALYA'YA UÇUYOR

Ukraynalıların, Türkiye'de en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında İstanbul ve Antalya geliyor.
Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na açıklamada bulunan THY Ukrayna Genel Müdürü Erol Akçal; "THY olarak Ukrayna'dan Türkiye'ye olan uçuşlarımızda, Airbus uçaklara geçtik. Koltuk kapasitemizi, 2010 yılına nazaran yüzde 24 oranında arttırdık. Yılın ilk üç ayında taşıdığımız yolcu sayısı da önceki yılla göre yaklaşık yüzde 7 oranında artış kaydetti." dedi.

Antalya bölgesine ilişkin Cihan'a bilgi veren Anextour Ukrayna Genel Müdürü Mehmet Gündoğdu ise; "Antalya bölgesine geçtiğimiz yıl ilk 3 ayda 6 bin 300 turist gitti. Verilere baktığımızda 2011 yılının Ocak-Mart döneminde bu sayının 10 bin 131'e çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte 2011 Nisan ayında Antalya bölgesine giden Ukraynalı turist sayısı 20 bin 296 oldu. Mayıs ayı rakamları açıklandığında bu sene Ukrayna'dan Türkiye'ye giden turist sayısındaki artış ile ilgili daha sağlıklı bilgi edinebiliriz. Mısır'daki olaylar nedeniyle bu sene Antalya'ya yöneliş biraz daha fazla olacağı görülüyor" diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA