18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkmen gazı, Hong Kong'a ulaşacak - 16:18

Çin`in Ulusal Petrol-Gaz şirketinden (CNPC) yapılan açıklamaya göre, Hong Kong önümüzdeki yıldan itibaren Türkmen gazını kullanmaya başlayacak.
Çin`in Ulusal Petrol-Gaz şirketinden (CNPC) yapılan açıklamaya göre, Hong Kong önümüzdeki yıldan itibaren Türkmen gazını kullanmaya başlayacak.
Rusça yayın yapan ''turkmenistan.ru'' haber sitesinin Çin gazetesine dayandırdığı habere göre, Çin'in Türkmenistan'dan satın aldığı doğalgazı Hong Kong'a da kullandıracağı belirtildi. Çin şirketi, halihazırda Hong Kong'a doğru 29,3 kilometre uzunluğunda doğalgaz hattı çekiyor. Bu hatla ile Türkmen gazının Hong Kong'a ulaştırılması hedefleniyor.
Çin, Aralık 2009 tarihinde vanası törenle açılan Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattıyla Türkmen gazına talip olmuştu. Türkmenistan bu hatla Çin'e ihraç ettiği doğalgazın miktarını her geçen yıl artırıyor. Tahminlere göre, 2012 yılında bu hattın doğalgaz taşıma kapasitesinin 30 milyar metreküp ulaştırılması hedefleniyor.
Çin'e 30 yıl boyunca yılda 40 milyar metreküp doğalgaz ihraç etmeyi hedefleyen Türkmenistan, en kısa zamanda boru hattını tam kapasiteye çıkarmak için yoğun çaba gösteriyor.
Yaklaşık 7 bin kilometre uzunluğundaki doğal gaz boru hattının 184,5 kilometresi Türkmenistan, 490 kilometresi Özbekistan, 1300 kilometresi Kazakistan ve yaklaşık 5 bin kilometrelik kısmı da Çin sınırları içinde yer alıyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA