24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkmenistan ham petrolün kalitesini artıracak - 13:37

Türkmenistan ham petrolün kalitesini arttırmak için çalışma başlattı.
Türkmenistan ham petrolün kalitesini arttırmak için çalışma başlattı. Türkmennebit kurumu başkanı Annaguli Deryayev, üretilen petrolün kalitesinin arttırılması için çeşitli çalışmaların yapıldığını kaydetti.
Enerji kaynakları bakımında zengin olan Türkmenistan, bir taraftan ham petrolün üretimi arttırmak, diğer taraftan da üretilen petrolün kalitesini arttırmak için yoğun çalışma yürütüyor. Bu amaçla, petrol üretilen bölgelerdeki kuyularda yeni teknoloji malzemeleri kullanmaya başlandı. Petrol sektöründeki önde gelen şirketler ile işbirliği yapılması planlanıyor. Ayrıca, sözkonusu alanda kalifiyeli eleman yetiştirilmesine de önem verilecek.
Bu konuyla ilgili geçen hafta Bakanlar Kurulu'nda konuşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, petrolün kalitesinin üretimi kadar önemli olduğunu söylemişti.
Türkmenistan İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkede 2011 yılının iki ayında 830 bin petrol ve 2 milyar 53 milyon metreküp doğalgaz üretildiği kaydedildi.
Öte yandan, Türkmen petrolü geçen yıl itibariyle Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattıyla da pompalanmaya başlandı. 1 Şubat 2011 itibariyle 1 milyon 496 bin 713 ton Türkmen petrolü, BTC hattıyla taşındı. 2015 yılına kadar petrol ihracatını 14 milyon tona ulaştırmayı hedefleyen Türkmenistan, 2020 yılında 30 milyon, 2030 yılında 80 milyon tona çıkarmayı hedefliyor.
20,8 milyar ton petrol rezervi olduğu tahmin edilen Türkmenistan'ın Hazar denizinin Türkmen tarafında tahmini hesaplamalara göre, 12 milyar ton petrol rezervinin bulunduğunu kaydediliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA