18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Vali Altıparmak: Hedefimiz Antalya'yı sağlık turizminde de cazibe merkezi yapmak - 15:52

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya'yı sağlık turizminde cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi.
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya'yı sağlık turizminde cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Sağlık turizmine yönelik sigorta, turizmciler, turizm seyahat acenteleri, ulaştırma, tedavi ücretleri ve otel ve sağlık konularında çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Altıparmak, "Avrupalı emekli, yaşlı ve engelli turistlerin tatil yapımına yönelik çalışmalarımız var. En kısa zamanda bölgemizde sağlık turizmini cazibe merkezi haline getireceğiz." dedi.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), mayıs ayı toplantısını Antalya'nın Manavgat ilçesinde Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) toplantı salonunda yaptı. Toplantıya Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Burdur Valisi Süleyman Tapsız, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Ekici ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç katıldı.
Toplantıya başkanlık eden Vali Altıparmak, Antalya'yı her alanda olduğu gibi sağlık turizminde de dünyada cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın sağlık turizmine yönelik yapacağı mevzuat değişikliğiyle Türkiye'de Antalya ve İstanbul'da sağlık turizminde hareketlenme olacağını belirten Altıparmak, çalışmayla ilgili başta Akdeniz Üniversitesi, özel hastaneler ve Sağlık Bakanlığı Müşteşarı ile görüşme yaptıklarını ifade etti. Mevzuat engelinin kalkmasıyla Antalya'da sağlık turizmin canlılık kazanacağını belirten Altıparmak, Avrupalı turistlerin Amerika'da 120 bin dolara oldukları bir kalp ameliyatını Antalya'da 15 bin dolara rahatlıkla olabileceğini kaydetti. Altıparmak şunları söyledi:
    "Dünya turizminin gözbebeği Antalyamızda sağlık turizmini etkin hale getireceğiz. Bu konuda talep var. Akreditasyon yapımı için mevzuat değişikliğine ihtiyaç var. Mevzuat değişikliği sonrası Antalya'da sağlık turizmi hız kazanacak. Sağlık turizmine yönelik sigorta, turizmciler, turizm seyahat acenteleri, ulaştırma, tedevi ücretleri ve otel ve sağlık konularında çalışmalarımızı tamamladık. Avrupalı emekli, yaşlı ve engelli turistlerin tatil yapımına yönelik çalışmalarımız var. En kısa zamanda bölgemizde sağlık turizmini cazibe merkezi haline getireceğiz."
    Hindistanlı işadamlarının Antalya bölgesinde turizm yatırımları ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Altıparmak, Hintlilerin dünyada turizm yatırımlarında turizm şehrini cazip bulduklarını söyledi. 1 milyar 250 binlik nüfusa sahip Hindistan'ın işadamlarının Antalya'ya yatırım yapmada her türlü kolaylığı göstereceklerini belirten Altıparmak, Hindistan halkının yüzde 30'nun Müslüman olmasının yatırım yapmada avantaj sağlayacağını ifade etti. Altıparmak sözlerini şöyle sürdürdü:
    "Hintli işadamalarının Antalya'ya yapacakları turizm yatırımlarını çok önemsiyoruz. Yapılan görüşmelerde Hintli işadamları Antalya'ya yatırım yapmayı çok istiyor. Bununla ilgili daha önce araştırma yapmıştık. Hintli işadamları ile ilgilenmek ve yatırımlara öncülük etmek 10 ülke işadamlarının yapacağı yatırıma bedel görüyorum."
Burdur Valisi Süleyman Tapsız da yaptığı konuşmasında; Orman Kanunu'nun 93 maddesinde yapılan değişiklikle 734 dönümlük alanı yatırım yapmaya elverişli hale getirdiklerini belirterek bu alanı 29 yıllığına kiralama yöntemiyle büyük firmalara tahsis edebileceklerini ifade etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA