22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya'da deprem - Japonya tsunami video sitemizde (Özel) - 14:30

Japonya'da deprem oldu. Japonya tsunami ile mücadele ediyor. İşte dünya bu haberlerle sarsılıyor. Japonya'da deprem ve Japonya tsunami haberleri ayrıntıları:


Japonya'da deprem oldu! 8.9 büyüklüğündeki deprem sonrası 80 farklı yerde yangın çıktığı bildirildi. (Japonya'da deprem görüntüleri ve Japonya tsunami görüntüleri aşağıdan izlenebilir.) Japonya'nın Kyodo Haber Ajansı, ölü sayısının 50'nin üzerine çıktığını duyurdu. Başka bir haber ajansına göre ise bir plajda 300 kadar cesat bulundu. Japonya hükümetinin sözcüsü Yukio Edano, ülkenin kuzey doğusunda etkili olan deprem ve tsunami felaketinde can kaybının çok ciddi boyutlarda olduğunu söyledi. Haber ajansı, ülkenin kuzeydoğusunu vuran deprem sonucu oluşan tsunaminin Fukushima ilinde karadan 5 kilometre ilerlediğini bildirdi.

Kimse Yok Mu Derneği"nin Japonya Temsilcisi Barış Aruk"ın başkanlığında Japonya"da bulunan gönüllüler afet bölgesi Sendai"de hasar tespiti ve ilk yardım çalışmalarına başladılar. 

Derneğin acil operasyonlar müdürü Atıf Ulusoy, çalışmalara daha haberi alır almaz başladıklarını belirtti.

japonya-deprem-tsunami.jpg

Meydana gelen depremin 24 kilometre derinlikte olduğu bildirildi. Daha önce yapılan açıklamada, depremin 10 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtilmişti. 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 5.4 ile 7.1 arasında 20 artçı sarsıntı kaydedildi.Japonya'da nükleer tesisler alarmda

Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem sonrası nükleer tesislerde alarm verildiği bildirildi.

Kyodo Haber Ajansı, nükleer tesislerde alarm durumuna geçildiğini belirtirken, her hangi bir radyasyon sızıntısı bulunmadığını duyurdu.Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Japonya'ya yardıma hazırız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya'daki depreme ilişkin yaptığı açıklamada, ''Aldığımız bilgiye göre, Tokyo elçiliğimizde hasar görünmüyor. Ülkedeki Türk vatandaşlarından da can kaybı ya da yaralanma yok.'' dedi. Bakanlık içinde konuya ilişkin özel bir birim oluşturduklarını aktaran Davutoğlu, ''Japon Dışişleri Bakanı'yla görüşeceğim, bütün imkanlarımızla Japonya'ya yardım için hazır olduğumuzu ileteceğim.'' diye konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA