21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Akbank Genel Müdürü Akkurt: Emek sinemasının durumu festivale gölge düşürmemeli - 00:05

İstanbul Film Festivali'nin sponsoru Akbank'ın Genel Müdürü Ziya Akkurt, Emek Sineması'nın kapatılmasına ilişkin yaşanan tartışmaları değerlendirdi.
İstanbul Film Festivali'nin sponsoru Akbank'ın Genel Müdürü Ziya Akkurt, Emek Sineması'nın kapatılmasına ilişkin yaşanan tartışmaları değerlendirdi. Akkurt, "Emek Sineması'nın bu durumu İstanbul Film Festivali'ne hiçbir şekilde gölge düşürmemeli. Hayat devam ediyor, festival de devam ediyor." dedi. İstanbul Film Festivali'nin adeta sembolü haline gelen Taksim'deki Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu bina restorasyon amaçlı kapatılmıştı.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 30.'su düzenlenen İstanbul Film Festivali'nin programı Taksim'deki Pera Palace Hotel'de gerçekleştirilen geceyle açıklandı. Gecede konuşan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Emek Sineması'nın kapatılması ve süren dava sürecine ilişkin tartışmaların festivale gölge düşürmemesi gerektiğini söyledi. Akkurt, "Bu konu çok gündeme geliyor burada artık Emek Sineması bir sembol haline gelmiş durumda. Umarım onla ilgili bir karara bir çözüm olur. Hayat devam ediyor, festival de devam ediyor. Emek sinemasının yerine başka sinema salonları da açılır" dedi.
Akkurt, "Ama sembol haline gelmiş böyle bir sinema salonunu da yetkililer gerekli çözüme ulaştıracaklardır. Dileğim sanatseverlerin dileği olarak onun çözüme kavuşturulması." şeklinde konuştu.
İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da gecede yaptığı konuşmasında Emek Sineması'nın durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Eczacıbaşı, "Bazı sıkıntılarımız da var; bunların başında mekân sıkıntımız geliyor. Yıllarca filmlerimizin gösterildiği sinemalarımız teker teker kapatılıyor. Bunların başında Emek Sineması geliyor bunun durumu henüz belli değil, hukuk süreci devam ediyor. Bunun sonucunda Emek Sineması'nın durumunun açıklığa kavuşmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Sinema gösterimlerinden, söyleşiler kadar onlarca etkinliğin yer aldığı İstanbul Film Festivali 2-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında 21 bölümde 230 film gösterilecek. Ayrıca festival kapsamında Uluslar arası Altın Lale, Ulusal Altın Lale ve FACE İnsan Hakları yarışmaları gerçekleştirilecek.
Akbank Sanat ve Salon'da düzenlenecek tüm sinema dersleri, söyleşiler, film gösterimleri ve konserler ücretsiz olarak sunulacak.
Pera Müzesi Sinema Salonu'nda ve Beyoğlu Sineması'nda gerçekleştirilecek film gösterimleri ve Hisar Kısa Film Seçkisi'nin biletleri 4 TL'den temin edilebilecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA