27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Aşık Veysel sergisi kapatıldı - 16:36

Malatya İnönü Üniversitesi'nde açılan Basında ve Ustaların Gözünde Aşık Veysel' isimli sergi kapatıldı.
Malatya İnönü Üniversitesi'nde açılan Basında ve Ustaların Gözünde Aşık Veysel' isimli sergi kapatıldı. Sergiyi hazırlayan ünlü halk ozanının torunu Nazander Süzer, sergide bulunan bazı eserlerin zarar gördüğünü iddia etti.
Malatya İnönü Üniversitesi (İÜ) yönetimi ise bazı resimlerin, müzik bölümü öğrencilerinin geçişi sırasında kaza ile çizilip kırıldığı için kapatıldığını savundu.

Süzer, yaptığı açıklamada, sergi açılışının ardından yemek için ayrıldıkları salona döndüklerinde, bazı fotoğrafların çizildiğini ve çerçevelerinin kırıldığını gördüklerini öne sürdü. Özellikle Aşık Veysel ile Cami karesinin bulunduğu fotoğrafın zarar gördüğünü anlatan Süzer, durumu üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti. Süzer, 1 hafta açık kalması planlanan sergiyi bu nedenle kapattıklarını kaydetti.

Serginin hazırlayıcılarından fotoğraf sanatçısı Gürsel Gökçe de 3 yıl çalışarak hazırladıkları sergideki fotoğrafların hepsinin birbirinden değerli olduğunu söyledi. Aşık Veysel kültürünü herkesin öğrenmesi amacıyla sergiyi açtıklarını söyleyen Gökçe, umduklarını bulamadıklarını kaydetti.

Malatya İnönü Üniversitesi (İÜ) yönetimi ise sergideki bazı resimlerin, müzik bölümü öğrencilerinin geçişi sırasında kaza ile çizilip kırıldığını belirtti.
Üniversiteden yapılan açıklamada, serginin üniversite bünyesinde açılması için yapılan müracaatın Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından memnuniyetle kabul edildiği ve tüm masrafların karşılandığı ifade edildi.
Kapatılan sergi için yanlış anlaşılmalara meydan verebilecek bilgilerin yer aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Sergi açılışından üç saat sonra, üniversitemiz müzik topluluğu öğrencileri, sergi salonunun arkasında bulunan çalışma stüdyosuna geçmeye çalışırken, fotoğrafların asılı bulunduğu bazı panolara kazayla çarpmışlar ve panolarda bulunan birkaç fotoğrafı yere düşürmüşlerdir. Sergilenmekte olan fotoğrafların çerçevelerinde cam bulunmadığı ve çerçeveler de plastikten yapıldığı için düşen fotoğrafların bazıları çizilmiş ve çerçeve köşelerinde küçük kırılmalar yaşanmıştır. Müzik topluluğu öğrencileri, Cumhuriyet tarihimizin en büyük halk ozanı olan Aşık Veysel'in sergilenen 45 fotoğrafından iki tanesinin panodan kazayla düşürülmelerine sebebiyet verdikleri için büyük üzüntü duyduklarını belirtmişlerdir. Bunun üzerine, organizatörler, sergideki fotoğrafların toplanmasını istemişlerdir. Açılan sergideki fotoğraflar, müzik topluluğu öğrencilerinin sergi alanından geçişi sırasında kaza ile çarpmaları sonucunda çizilmiş ve kırılmıştır."


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA