21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gaziantep Üniversitesi'nde Mithat Enç anıldı - 20:33

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda, "Mithat Enç'i Anma ve Anlama" konulu panel düzenlendi.
Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda, "Mithat Enç'i Anma ve Anlama" konulu panel düzenlendi. Gaziantep Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bilgehan Pamuk moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, Prof. Dr. Turan Karataş, Gazeteci-Yazar Ahmet Turan Alkan ve Mithat Enç'in Kızı Zeynep Enç Sinkil konuşmacı olarak katıldı.
"İçinde yaşadığımız coğrafyayla bilgi bağı kuramazsak sevgi bağıda kuramayız" şeklinde konuşan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, bir şehir hakkında biriktirilecek kültürün o şehri insanlar nazarında daha yaşanılır kılacağını söyledi.
Panelin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Koruk, çok değerli insan Mithat Enç'in kendi şehrinde anma ve anlamanın ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. Koruk, "Bugün duruşları, kişilikleri ve düşünceleriyle çok değerli insanların bulunduğu bir panel gerçekleştirilecek. Özellikle Mithat Enç'in kızı Zeynep Enç'in aramızda bulunması Mithat Enç ruhunun burada bulunması anlamına geliyor." diye konuştu. "İçinde yaşadığımız coğrafyayla bilgi bağı kuramazsak sevgi bağıda kuramayız" şeklinde konuşan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, bir şehir hakkında biriktirilecek kültürün o şehri insanlar nazarında daha yaşanılır kılacağını söyledi.
"Uzun Çarşının Uluları'nın Edebî Kıymeti"ne değinen, Prof. Dr. Turan Karataş, Anadolu şehirlerinde yaşayan insanların özellikle bu şehirlere rengini veren hemen hemen her şehirde var olabileceğini belirtti. "Mithat Enç'in Edebi Kişiliği" hakkında bilgi veren Gazeteci - Yazar Ahmet Turan Alkan, Mithat Enç'in bir edebiyat hadisesi olduğunu söyledi. Kitap kumaya düşkün olanlara kitabı lezzetli kılan kişinin Mithat Enç olduğunu kaydetti. Babası Mithat Enç ile yaşadığı anıları anlatan Mithat Enç'in Kızı Zeynep Enç Sinkil, Mithat Enç'i anma programının yapılmasının kendisini çok duygulandırdığını anlattı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA