20 Nisan 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şair Özbahçe: Türk şiiri ölmedi, altın çağını yaşıyor - 10:55

Türk şiirinin eskisi gibi itibar görmediği, hak ettiği ilgiyi göremediği yönündeki eleştiriler, 'Türk şiiri öldü mü?' sorusu günümüz şairlerinin tartışma konusu oldu.
Türk şiirinin eskisi gibi itibar görmediği, hak ettiği ilgiyi göremediği yönündeki eleştiriler, 'Türk şiiri öldü mü?' sorusu günümüz şairlerinin tartışma konusu oldu. Konu Gaziantep'te enine boyuna tartışıldı. Tartışmalarda günümüz şairlerinin, değişimin olağan olduğu ve Türk şiirinin parlayan bir yıldız olduğuna dair yorumları ön plana çıktı.
'İkinci Ayıntap Şiir Günleri'nde günümüz şairleri, Türk şiirini konuştu. Edebiyat dünyasının seçkin isimlerinden olan Ali Ayçil, Ahmet Murat, Mustafa Aydoğan ve Osman Özbahçe, Karamanoğlu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş moderatörlüğünde Türk şiirinin bittiği yönünde yapılan yorumlara cevap verdi.
    Belli bir yaşa gelen insanların hayatın kötüye gittiğine dair söylentilerine, M.Ö Asur kaynaklarında dahi rastlandığını belirten ve tarihten bu yana eskilere yaşanan özlemin şiirde de var olduğuna dikkat çeken Ali Ayçil, şiire ilginin olmadığına dair şikâyetlerin bulunmasını da buna bağladı.
    Ahmet Murat da bugün Amerika'da, Avrupa ülkelerinde ve Arap ülkelerinde da yazılan şiirlerin, Türk şiirinin çok gerisinde olduğunu ifade etti.
    "Türk şiiri büyük bir şiirdir" diyen Murat, bütün sanatsal faaliyetlerin de çok ötesinde olduğunu vurguladı. Murat, "Bugün bir ressam iyi bir resim yapmak için Türk şiirine müracaat etmek zorunda. Bir sinema filmi çeken şiiri sevmek zorunda." diyerek Türk şiirinin konumuna dikkat çekti.
    Mustafa Aydoğan ise insanın değiştiğini ve dolayısıyla yeni bir şiir anlayışının da geldiğini kaydederek, "Şiir Yahya Kemal'de bitmiştir." diyenlerin yanıldığı noktaya temas etti.
    Günümüz insanının 1950'li yılların insanı olmadığını ve tabiatının değiştiğinin altını çizen Aydoğan, şiirde yeni bir anlayışı kabul etmenin gerekliliği üzerinde durdu. Osman Özbahçe de Türk şiirinin ölmüş gibi görünmediğine vurgu yaparak, "Türk şiiri tarihindeki en güçlü dönemlerinden birini yaşadığını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA