16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sema, en fazla lise en az üniversiteliler tarafından takip ediliyor - 14:09

Konya'da her yıl Aralık ayında yapılan Şeb-i Arus törenleri ile her Cumartesi ücretsiz olarak gerçekleştirilen sema gösterilerine en çok lise öğrencileri ilgi gösteriyor.
Konya'da her yıl Aralık ayında yapılan Şeb-i Arus törenleri ile her Cumartesi ücretsiz olarak gerçekleştirilen sema gösterilerine en çok lise öğrencileri ilgi gösteriyor. En az ilgi gösterenler ise üniversite öğrencileri.
    Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Bakan gözetiminde Konya'da yaşayanların, sema gösterilerini ve Şeb-i Arus törenlerini izleme alışkanlıkları üzerine bir araştırma yapıldı. Konya şehir merkezinde yaşayan 1005 kişi üzerinde yüz yüze yapılan ankette bir birinden ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 56.8'i sema gösterisi izlemeye gittiğini, yüzde 42.9'u ise sema gösterisi izlemeye hiç gitmediğini belirtti. Sema gösterilerinin en fazla emekliler, en az öğrenciler tarafından izlendiği ortaya çıktı.

    SEMA SAATLERİ İZLEME ORANINI DÜŞÜRÜYOR
    Araştırma sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ömer Bakan, sema gösterisi izlemeye gitmeme nedenleriyle ilgili sorulara çarpıcı cevaplar aldıklarını söyledi. Ömer Bakan, "Katılımcıların yarısından çoğu sema gösterisi izlemeye gitmemelerine gerekçe olarak zaman faktörünü gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 14,3'ü gösterinin ilgilerini çekmemesini, yüzde 2,8'i gösteri süresinin uzun olmasını, yüzde 9.9'u gösterilerin yeri hakkında bilgilerinin olmamasını, yüzde 10.1'i gösterilerin zamanı hakkında bilgilerinin olmamasını, yüzde 37'si gösteri saatlerinin gitmeleri açısından uygun olmamasını, yüzde 24.2'si ise gösteri gününün kendileri için uygun olmadığını ifade etmişlerdir." dedi.

    ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE KATILMA ALIŞKANLIKLARI
    Araştırmaya katılanlara Şeb-i Arus törenlerine katılım alışkanlıklarıyla ilgili de sorular yöneltildi. Katılımcıların yüzde 29,2'si Şeb-i Arus törenlerine katıldıklarını, yüzde 70,8'i ise hiç katılmadıkları ortaya çıktı. Şeb-i Arus törenlerine katılım yaşa bağlı olarak farklılaşıyor. Yaş arttıkça Şeb-i Arus törenlerine katılımın arttığı gözlendi. Bu törenlere katılım 70 yaş ve üzerinde olanlarda en fazla iken, 15-25 yaş aralığında yer alan bireylerde en az. Şeb-i Arus törenlerine erkekler, kadınlara göre daha fazla katılıyor. Şeb-i Arus törenlerine katılım aylık gelir düzeyine bağlı olarak farklılaşıyor. Gelir düzeyi arttıkça Şeb-i Arus törenlerine katılım da değişiyor. "Şeb-i Arus törenlerine en fazla katılanların lisansüstü eğitim alanlar, en az katılanlar üniversite öğrencileri." olduğunun aktaran Ömer Bakan, törenlere katılım ile ilgili olarak şöyle konuştu, "Şeb-i Arus törenlerine katılmama nedenleri sorulduğunda araştırmaya katılanların yüzde 20.8'i törenlerin zamanı hakkında bilgilerinin olmayışını, yüzde 19.6'sı zamanlarının uygun olmamasını, yüzde 17.1'i bilet bulamamalarını, yüzde 16.1'i törenlerin yeri hakkında bilgilerinin olmayışını, yüzde 10.2'si törenleri izlemenin kendilerine cazip gelmediini belirtiyor. Yine deneklerin yüzde 4.1'i bilet fiyatlarının yüksek olmasını, yüzde 1.3'ü uzaklığı, yüzde 2.8'i iş engelini, yüzde 2.9'u bilgilerinin olmayışını, yüzde 1'i bayan oldukları için yalnız gidemediklerini ifade ettiler."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA