17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Tatar Şair Abdullah Tukay'ın büstü isminin olduğu caddeye dikildi - 17:10

Tatar dilinin babası olarak anılan, Türk dünyasının da yakından tanıdığı Şair Abdullah Tukay'ın büstü, doğumunun 125. yılı nedeniyle Ankara'da kendi adını taşıyan caddeye dikildi.
Tatar dilinin babası olarak anılan, Türk dünyasının da yakından tanıdığı Şair Abdullah Tukay'ın büstü, doğumunun 125. yılı nedeniyle Ankara'da kendi adını taşıyan caddeye dikildi.
    Törene katılan Tataristan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Farid Mukhametshin, 'milletdaşlarımız' diye başladığı konuşmasında, Türkiye ile Tataristan arasındaki köprünün temellerinin artarak devam edeceğini vurguladı. Türkiye ile Tataristan arasındaki köprünün dil ile köklü bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Mukhametshin, "Kültürel gelenekler dostluğumuzun kökenidir. Her iki millet arasındaki ilişkilerin güçlenip devam edeceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.
    Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Türkiye ile Tatar milletleri arasındaki bağın güçlendiğinin altını çizdi. Her iki ülkenin başkentlerinin de ekonomiden kültüre kadar geliştiğini ve arttığını kaydeden Başkan Gökçek, Abdullah Tukay'ın ülkesi için önemine değinerek, milletinin aydınlık geleceği hakkında hiçbir zaman umudunu kaybetmediğini söyledi.     
    Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da Abdullah Tukay'ın şiirleri ve düşüncelerinin insanları kardeşliğe çağırdığını belirterek, Tukay'ın eserlerinin kültürler arası köprüler kurduğunu ifade etti.
    Konuşmaların ardından Protokol üyeleri Abdullah Tukay'ın isminin bulunduğu caddedeki büstün açılışını gerçekleştirdi. Tören öncesinde Tatar halk dansları topluluğu geleneksel kıyafetleriyle gösteri yaptı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA