22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ahmet Kaya'ya doğum günü hediyesi verildi

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nde bu sene bir sürpriz yaşandı.


Kariyeri boyunca birçok albümü toplatılan ve konserleri iptal edilen sanatçı Ahmet Kaya, 2013 Büyük Ödülü"ne layık görüldü.

Ödülün, Fransa"ya gitmek zorunda kalan ve orada hayatını kaybeden Kaya"ya verilmesi ‘iade-i itibar" olarak yorumlandı. Türk kültür ve sanatına katkıda bulunanlara verilen ödülleri her yıl 29 Ekim"de açıklayan Köşk, bu kez bir gün önce, Kaya"nın doğum günü olan 28 Ekim"de açıkladı. Ayrıca ödül ilk kez hayatta olmayan bir sanatçıya verildi. Ödülü, Çankaya Köşkü"nde düzenlenecek törende, Ahmet Kaya adına eşi Gülten Kaya alacak.

Ahmet Kaya"nın hayatındaki dönüm noktası, ‘En başarılı sanatçı" ödülünü aldığı 11 Şubat 1999 tarihindeki Magazin Gazetecileri Derneği"nin gecesi olmuştu. Kaya, ödül töreninde çatal-bıçakla protesto edilmiş, o geceden sonra baskılara dayanamayıp Paris"e gitmeye karar vermişti. Ünlü sanatçı 2000 yılında Paris"te geçirdği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanlığı, müziğin yanısıra Edebiyat, Belgesel Sosyal Bilimler dalında da ödüller verdi. Türk edebiyatının geniş kitlelerce benimsenmesine ve toplumda kültür tarihine yönelik ilginin oluşmasına sağladığı önemli katkılar için Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Edebiyat dalında Zaman Gazetesi yazarı da olan Prof. Dr. İskender Pala"ya verilecek. ‘Batıya Akan Nehir" belgeseli ile insanlık tarihinin doğudan batıya yürüyüşünü güçlü bir görsellik ve zengin bir anlatımla aktarmadaki başarısı ve bu doğrultuda medeniyetler arası uzlaşıya getirdiği bakış açıları için belgesel dalında Prof. Dr. Bekir Karlığa ödüle layık görüldü. İslam bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı çalışmaları için Prof. Dr. Fuat Sezgin, klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı nedeniyle sosyal bilimler dalında Prof. Dr. Daron Acemoğlu ödül sahibi oldu. Acemoğlu"na daha önce de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından büyükelçilik teklif edilmişti. Doğal ve kültürel çevre konuları ile kentlerdeki kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında gösterdikleri çabalar ve kent kültürü alanındaki toplumsal farkındalığın artmasında sergiledikleri çalışmaları ile Kültür ve Sanat Kurumu olarak Tarihi Kentler Birliği de ödül sahibi olacak.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü töreni, Çankaya Köşkü"nde daha sonra açıklanacak bir tarihte gerçekleştirilecek. Ödülün değerlendirme kurulu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan, Cumhurbaşkanı danışmanları H.Ahmet Sever, Yusuf Müftüoğlu Zeynep Damla Gürel ile Prof. Dr. Tufan Gündüz ve Prof. Dr. Osman Horata"dan oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği"nde, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye"nin kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi öngörülüyor.

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA