20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

1. Yerkesik Otantik Oyunlar ve Oyuncakları Şenliği başladı - 14:35

Muğla'nın Yerkesik beldesinde bu yıl ilki düzenlenen 1. Otantik Oyunlar ve Oyuncaklar Şenliği başladı.
Muğla'nın Yerkesik beldesinde bu yıl ilki düzenlenen 1. Otantik Oyunlar ve Oyuncaklar Şenliği başladı. Yerkesik İlköğretim Okulu bahçesindeki şenlikte, unutulmaya yüztutan çocuk oyunları canlandırılırken zihin ve beden gelişimini arttıran el ürünü oyuncaklar sergilendi. Çocuklar çember çevirme, seksek, dokuz taş, bilye, aç kapıyı bezirgân başı, ip atlama, beş taş, çelik çomak, dama, aşık gibi otantik oyunları oynadı. Şenliğin ilk gününde yetişkinler de çocukların çember çevirme oyununa katılarak renkli görüntüler oluşturdu. Muğla Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin rehber öğretmenleri eşliğinde sergilediği halk oyunları, çocukların toplu ip atlamaları, masalcı teyzenin bilmeceleri ve masallarıyla eğlenmeleri de şenliğe ayrı bir renk kattı. Metinbilim Enstitüsü Derneği koordinatörlüğündeki şenliğe Muğla Valiliği, Yerkesik Belediyesi, Muğla Üniversitesi (MÜ), İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Muğla Ticaret Odası destek veriyor.
Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi ve Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci, unutulmakta olan çocuk oyunları ve oyuncaklarına dikkat çekerek, yeniden güncellik kazandırmak amacıyla geniş kapsamlı bir şenlik düzenlediklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Deveci, "Küreselleşen dünyada, tek tipleşme ve dolayısıyla yerel zenginliklerin kaybolmasıyla kısırlaşacak insani zenginliklerden biri olan çocuk oyuncakları ve oyunları, insanlığın binlerce yıllık tarihî birikiminden uzaklaşması ve böylece yeknesaklaşmasına yol açmaktadır. Hayatın tamamını kucaklayan oyunlar mutluluğun ve dünya barışının teminatı olması gerekirken insanlık, gittikçe tekno-kültürün yoğun baskısı altında tabiattan uzaklaşmaktadır. Bu da insanın kendisine ve tabiata yabancılaşarak dünya barışını tehdit eder duruma gelmesine yol açmaktadır." dedi.
Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci de unutulmaya yüztutan çocuk oyunları ve oyuncaklarını, iki gün boyunca yeniden hatırlayacaklarını kaydetti. Başkan Demirci, "İki gün boyunca doğayla özdeşleşmiş, doğadan kopmayan oyunlar ve oyuncaklarla başbaşa olup çok hızlı ilerleyen sanayi ve teknoloji yolunda biraz durup nefes alacağız. Büyüklerimiz çocukluk günlerine dönecek, yavrularımız da babalarının, annelerinin, dedelerinin ve ninelerinin oynadıkları oyun ve oyuncakları hatırlayacak." şeklinde konuştu.
İki günlük şenlik süresince çember çevirme, seksek, dokuz taş, bilye, aç kapıyı bezirgân başı, ip atlama, beş taş, çelik çomak, dama ve aşık gibi bazı otantik çocuk oyunları sergilenecek. Ayrıca kadınların mahalli elişlerinin yanısıra yörede elde edilen bal, zeytin, zeytinyağı, kekik, dağçayı, adaçayı ve sabun gibi ürünler satılacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA