23 Nisan 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

10 yıllık kan davası barışla noktalandı - 17:22

Muş'ta 10 yıl önce Tan ile Sönmez aileleri arasında başlayan ve bir kişinin hayatını kaybettiği kan davası barışla bitirildi.
Muş'ta 10 yıl önce Tan ile Sönmez aileleri arasında başlayan ve bir kişinin hayatını kaybettiği kan davası barışla bitirildi. Bitlisli kanaat önderlerinden Nurettin Mutlu ve din görevlilerinin devreye girmesinin ardından ailelerin ikna edilmesiyle merkeze bağlı Güzeltepe Merkez Camii'nde tören düzenlendi. Barış törenine Vali Ali Çınar, Emniyet Müdürü Süleyman İlhan Acaröz, kanaat önderleri, siyasi parti temsilcileri, Tan ve Sönmez aileleri katıldı. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından konuşan Muş Müftü Vekili Mehmet Koç, barışın önemine değindi. Daha sonra konuşan Vali Ali Çınar da barışta emeği geçenlere teşekkür etti. Tan ve Sönmez ailesini tebrik eden Çınar, "Biz ülkemizde birlik ve beraberlik içerisinde, huzur içerisinde olmaya gayret ediyoruz. Eğer huzuru, birliği, bütünlüğü sağlarsak bunun üzerine biz her alandaki gelişmişliğimizi daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Enerjilerimizi birbirimizi sıkıntıya sokarak değil, mutlulukları arttırarak dolduralım." dedi.
    Köylerden kavga sesleri değil, mutluluk ve güzelliklerin yükselmesini isteyen Vali Çınar, herkesin birbirine güler yüzle selam vermesi gerektiğini söyledi. Zalimin ve zulmün olmadığı yerde güzelliklerin olacağını ifade eden Çınar şöyle konuştu:
    "Bir beldede eğer bir problem varsa orada insanların kalbine ve beynine hitap eden özellikle din görevlilerimizi ve öğretmenlerimizin daha gayretli çalışması gerekiyor. Çünkü özellikle okullarımız, insanlarımızın müspet ilim yönüyle beyne hitap eder. Ama camilerimiz manevi ilim yönüyle insanların kalbine hitap eder. Biz tüm insanlarımızın beynini ve kalbini tam anlamıyla eğitemediğimiz takdirde görevimizi yapmış sayamayız. Hak ve adalet yönünden beyni ve kalbi dolan insan vicdan terazilerini doğru tartar. Bu insanlar da haksızlık yapamazlar. Haksızlık yapmayınca kimseye zulüm etmezler, zalim olmazlar. Zalimin ve zulmün olmadığı yerde güzellikler olur."
    Yapılan konuşmaların ardından Tan ve Sönmez ailelerinin fertleri Kur'an-ı Kerim'in altından geçti, birbirlerine sarılarak barıştı. Yaklaşık 10 yıl önce Tan ve Sönmez aileleri arasında şeker pancarı teslim kuyruğu yüzünden kavga çıkmış, çıkan kavgada Hamza Sönmez (20) hayatını kaybetmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!



Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA