21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

155'e yapılan ihbarların niteliğinin arttırmak için hazırlanan proje hayata geçirildi - 13:50

Antalya'da polis ve halkın eğitilerek iletişimin güçlendirilmesi sağlanacak.
Antalya'da polis ve halkın eğitilerek iletişimin güçlendirilmesi sağlanacak. Eğitimin sonunda halkın 155'e yaptığı ihbarların niteliğini artırılması, polisin de hizmeti tam ve zamanında vermesi hedefleniyor.
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) ve Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün işbirliği ile hazırlanan '155 Polis Acil Yardım Servisi'ne Yapılan Çağrıların Niceliğini ve Niteliğini Artırma Projesi' 112 Acil Çağrı Merkezi'nde tanıtıldı.
    BESYO Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Sorumlusu Yılmaz Kaplan, projenin eğitim, iletişim ve rekreatif (dinlendirici, eğlendirici) etkinlikler olmak üzere dört aşamadan oluştuğunu belirtti.     
    Proje kapsamında 155 imdat hattına yapılan çağrıların nicelik ve niteliğini artırılmasının amaçlandığını ifade eden Kaplan, bu kapsamda güvenlik hizmetlerinin tam ve zamanında ulaşmasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.
    Projenin ilk ayağı olan rekreatif etkinlikler kapsamında personelin serbest zamanını nitelikli değerlendirmesinin amaçlandığını kaydetti. Kaplan, Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü ve 112 Acil Servis'te görev yapan personelin boş zamanlarda sanatsal, sportif, kültürel etkinliklere yönlendirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.
    Projenin ilk ayağının AÜ Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümü tarafından yürütüldüğünü anlatan Kaplan, "14 hafta boyunca mevsime uygun şekilde personelden gelen talepler doğrultusunda sportif turnuvalar, sanat kursları ve piknik gibi etkinlikler düzenlenecek. Personelin tükenmişlik duygusundan kurtararak motivesini artırmayı hedefliyoruz." dedi.
    Projenin ikinci ayağı olan eğitim alanını da Milli Eğitim Müdürlüğü ve yerel yönetimler tarafından sürdürüleceğini ifade eden Kaplan, "Projenin eğitim boyutunda, polise iletişim ve halkla ilişkiler eğitimleri verilecek. Aynı eğitim vatandaşlara da uygulayacak. Eğitimlerin her yaşa uygun gerçekleştirilecek. Örneğin okul öncesi öğrencilerine tiyatro gösterileriyle 155 polis imdat hattını anlatırken, ilköğretim öğrencilerine bu bilgileri trafik derslerinde vereceğiz. Lise ve üniversite öğrencilerine de 155 polis imdat hattının önemine ilişkin bilgiler vereceğiz." diye konuştu.
    Kaplan, projenin 3. ayağı olan iletişim boyutunda da kitle iletişim araçlarını kullanacaklarını belirtti. Reklam panolarına asılacak afişlerle 155 imdat hattını anlatacaklarını ifade eden Kaplan, projenin araştırma boyutunu da sosyoloji bölümü tarafından yürüteceğini belirtti.

'GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SUÇLARIN YÜZDE 85'i VATANDAŞ İHBARIYLA ÖNLENİYOR'
Proje kapsamında 155'e gelen ihbarların sayısını ve niteliğini artırmayı hedeflediklerini kaydeden Kaplan, gelişmiş ülkelerde suçluların yüzde 85'inin vatandaşların ihbarıyla yakalandığını söyledi.
    Türkiye'de ise bu oranın yüzde 15 olduğuna dikkat çeken Kaplan, "Vatandaşlar yasal haklarını yeterince bilmiyor. 155 hattının kullanımına ilişkin bilgi eksikliği var. Bazı vatandaşlar yapılan ihbarların değerlendirilmeyeceğini düşünüyor." şeklinde konuştu.
    Kaplan, proje kapsamında yasların da el vermesi durumda vatandaşa yaptığı ihbarın sonucu hakkında bilgi verilmesini planladıklarını sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA