20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

27 Mayıs darbesinin 51. yıl dönümü - 11:55

Başbakan Adnan Menderes’in celladına 150 Lira verdiler.


27 Mayıs'ın bugün 51. yıldönümü. Türk demokrasisi o tarihten sonra bir daha belini doğrultamadı. Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Maliye Bakanı'nı asan bir ülke oldu. Türkiye'de demokrasiye, milletin iradesine yönelik bütün suikastların kaynağı, anasıdır 27 Mayıs.

Türkiye'nin demokrasi tarihinde 'bütün kötülüklerin başlangıcı' olarak bilinen ilk askeri darbenin, yani 27 Mayıs 1960'ın 51. yıldönümünde o dönem yaşananlar..

AVUKATININ AĞZINDAN MENDERES'İN İDAMI

"27 Mayıs demokrasi tarihe kara bir leke olarak geçti. Halkın oylarıyla seçtiği Demokrat Parti, bir darbeyle iktidardan al aşağı edildi. Başbakan Menderes ve arkadaşları Yassıada'ya gönderildi. Davanın sonu başından belliydi, Mahkeme Başkanı Başol, "Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor" diyerek kararı zaten açıklamıştı. Sadece Demokrat Partililer değil, onları savunan avukatlar da 27 Mayısçıların hışmına uğradı. Başbakan Adnan Menderes'in avukatı Talat Asal 17 Eylül 1961'de idam edilen Menderes'i ve Yassıada Mahkemeleri'ni kitabında böyle anlatıyor..

ADNAN MENDERES`İN CELLADINA PARA, EVİNE HACİZ

Adnan Menderes`in boynuna ipi geçiren cellada o günün parası ile 150 TL ödenmiş. Menderes, 17 Eylül 1961`de asıldı. İdamdan bir gün sonra evine icra gönderiliyor ve idam levhası kapısına asılıyor. Eşi Berin Hanım`ın dairesinin kapısına asılan mühürlü levhada, `Türk Ceza Kanunu`nun 146. maddesine aykırı hareket ettiğinden Adnan Menderes`in idamına karar verilmiş, idam kararı infaz edilmiştir.`` yazısı yer almış.

CIMBIZ DAVASI

Yassıada Mahkemesi`nde örtülü ödenek davası da görüldü. Menderes, Başbakanlık`ın örtülü ödeneğini amacı dışında kullanmak ve suistimal etmekle suçlandı. Bilirkişi, yüzlerce belgeyi tararken cımbız faturası buldu. Dava, bir anda `cımbız davası`na dönüştü. Menderes`in bu cımbızı bir kadın için aldığı ve faturasını devlete ödettiği ithamı yapıldı. İşin aslı ise 3 aylık yargılama sonucu ortaya çıktı. Asal, aylarca gazeteleri ve mahkemeyi meşgul eden cımbızla ilgili olarak şu bilgiyi veriyor: `Cımbız niçin alınmış, biliyor musunuz? Başbakanlık`ın aşçıbaşısı, tavuğun kıllarını temizlemek için cımbız alınmasını istemiş, onun için alınmış.`

BAYAR`IN KASASINDAN PARA DEĞİL, ÖLEN OĞLUNUN SAÇI ÇIKTI

Yassıada`da yargılanan diğer bir isim de Türkiye`nin 3`üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar`dı. Milli Mücadele`nin `Galip Hoca`sı Bayar, kurucusu olduğu İş Bankası`nın özel kasasında 103 milyon lira saklamakla suçlandı. Bayar`a, `Bu parayı nereden buldun?` sorusu yöneltildi. Daha sonra oluşturulan bir heyet özel kasayı açtı. Kasadan, Bayar`ın eşi Reşide Hanım`ın vefat eden oğlundan aldığı ve kâğıda sardığı bir tutam saç çıktı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA