21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

69 yaşındaki Mustafa Dede, kağıt toplayıp öğrencilere burs veriyor - 13:03

Kırıkkale'de yaşlı bir vatandaş, öğrencilere burs verebilmek için kağıt topluyor.
Kırıkkale'de yaşlı bir vatandaş, öğrencilere burs verebilmek için kağıt topluyor. Sabahın erken saatlerinde kağıt toplamaya başlayan Mustafa Güleç (69), gece geç saatlere kadar, Kırıkkale'nin caddelerini arşınlıyor. Topladığı kağıtları satan Güleç, biriktirdiği paranın bir kısmını öğrencilere burs, bir kısmını ihtiyaç sahibi ailelere erzak, bir kısmını ise dünyada mağdur olan Müslüman insanlara yardım kuruluşları aracılıyla gönderiyor. Güleç'i tanıyan esnaf da onun bu çabasına kağıtlarını biriktirerek destek veriyor.
    Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi (MKEK)'nden emekli olan Güleç, paraya ihtiyacı olmadığını, huzuru yardım yaparak bulduğunu söyledi. 1994 yılından beri kağıt işiyle uğraştığını açıklayan Güleç, "Ellerim tutuyor ve gözüm görüyor. Elhamdülillah sağlım ve sıhhattim yerinde. Allah (CC) bana ömür verdikte, insanlara yardım etmek için çalışmaya devam edeceğim." dedi.
    Bir Müslüman'ın acı çektiğinde kendisinin de acı çektiğini ifade eden Güleç, "Acı çeken insanlara önce dua ediyorum. Ardından yardım etmek için, sabahın erken saatlerinde yollara düşüyorum. Kağıt toplamak için gece yarılarına kadar çalışıyorum. Kazandığımı yardım kuruluşları aracılıyla Müslüman insanlara gönderiyorum." diye konuştu.
    Eğitimin çok önemli olduğunu dile getiren Güleç, "Bir öğrenci maddi imkansızlıklar yüzünden gazetesini alamamış. Ben de bir yıl süresince gazetesini aldım ve okuması için verdim. Ayrıca Pakistan'daki yoksul insanlara göndermek için hazırladığım bir miktar para vardı. Bir öğrencinin zor durumda olduğunu öğrendim. O parayı öğrenciye verdim. Arkasından kendine bakacak konuma gelene kadar, burs vermeye devam ettim." şeklinde konuştu.
    Burs verirken ayrım yapmadığını belirten Güleç, "Sadece ihtiyacı olup, olmadığına bakıyorum. İhtiyacı olana yardım etmek zorundayız. Aslına bakarsanız bütün toplum eğitim konusunda sorumludur. Eğitimsiz kalan bir toplum, diğer toplumların altında hep ezik kalır. Büyümek için eğitime ihtiyacımız vardır." dedi.
    Güleç'in yardımsever bir kişiliğinin olduğunu ifade eden Kırıkkale esnafı Ali Kaplan, "Güleç'e katkı sağlamak amacıyla, ürünlerden çıkan karton ve kağıtlarımızı biriktiriyoruz. Daha sonra Güleç, geldiği zaman veriyoruz. O hem hem de biz mutlu oluyoruz." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA