26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Afrika'nın ilk Türk diş hastanesi açıldı - 09:54

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Tanzanya Ticaret ve Yatırım Forumu'na katıldı.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Tanzanya Ticaret ve Yatırım Forumu'na katıldı. Çağlayan, bakan seviyesindeki ikili temasların ardından Türk diş hekimleri tarafından Tanzanya'da kurulan, Afrika'daki ilk Türk diş hastanesinin açılışını yaptı.
    Yaklaşık bin metrekarelik arsa üzerinde 700 metrekarelik kapalı alana sahip Turkish Esnan Dental Center, biri İzmirli diğeri Manisa'dan 2 diş hekimi tarafından kuruldu. Tanzanya'da hastane açtıkları için diş hekimlerini tebrik eden Bakan Çağlayan, "Son derece modern cihazlarla donatılmış bir merkez olmuş." dedi.
2008 ve 2009 yıllarında Tanzanya'ya İzmirli gönüllü doktor grubuyla sağlık taramalarına katıldığını belirten diş hekimi Emin Şimşek ise "Tanzanya'da yaptığımız sağlık taramalarında elde ettiğimiz izlenimler sonucunda, Afrika'nın Türk öğretmenine, Türk doktoruna ve Türk insanına ihtiyacı olduğuna gördük. Eğitim gönüllüsü olarak Tanzanya'ya 15 sene önce gelen öğretmen arkadaşlarımızın dişleri herhalde çürümeye başlamıştır. Bari onlara biraz faydamız olsun mülahazası bu projenin hayata geçmesinde önemli bir faktör oldu." şeklinde konuştu.
Yine 2009 yılında Tanzanya'ya gönüllü diş doktoru olarak gelen Diş hekimi Necati Can da "Başta implant ve ortodontik tedavi olmak üzere her türlü diş hekimliği hizmeti vermekteyiz. Şu anda diş merkezimizde sürekli kalan 2 diş hekimi meslektaşımız var. Bizler de ayda 1 kez gelip gidiyoruz. Umduğumuzdan daha iyi bir talep var. Tüm Türk doktorlarımızın Afrika'da kendi branşlarında sağlık merkezleri açmasını tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Açılış programına Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Dr.Şander Gürbüz, Türk işadamları ve Tanzanyalı diş hekimleri de katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA