23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Alanya'da kadın girişimciler konuşuldu - 18:58

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi'nde 'Kadın Girişimcilik' konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi'nde 'Kadın Girişimcilik' konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
Söyleşiye konuşmacı olarak ALTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Burcu Baba ile kurul üyesi Fatma Taşpınar katıldı. Soru-Cevap şeklinde gerçekleşen söyleşiye fakülte öğrencileri ilgi gösterdi. Kurul Başkanı Baba, öncelikle kadının ekonomik hayattaki yerine dikkat çekti. Kadın girişimciler kurulunun kuruluş aşamaları ve hedefleri konusunda bilgi veren Baba, başlangıçta bu kurula karşı çıktığını ama sonra iyi bir ekiple yola çıkarak başarılı çalışmalar yapmayı amaçladığına işaret etti. Karşı çıkmasındaki sebepleri açıklayan Baba, "Ben kadınları ayrıştıracak oluşumlara karşıydım. Neden kadın girişimciler erkek girişimcilerden ayrı değerlendirilsin diye düşündüm. Bilirsiniz bazı partilerde kadın kolları var. Bunları da pek doğru bulmuyorum. Bir mücadele verilecekse erkek kadın ayırımı yapılmadan yapılması konusunda fikirlerim vardı. Ancak sonrasında erkek ve kadın arasında bir çok farklılıklar olduğu gerçeği ile hareket ettim. Ayırımcılık yerine pozitif ayrımcılıktan söz etmenin daha doğru olacağına inanıyorum." dedi.
Kadınların erkeklerden daha az iş dünyasında yer alıyor olmasının esas sorumlusunun yine kadınlar olduğunu da belirten Baba, "Yapılan araştırmalar ve anketlere göre çok sayıda kadının çalışmak yerine kocasının bu sorumluluğu üstlenmesi konusunda düşüncelere sahip olduğu belirlendi. Bu konuda genel anlamda bilinçli bir kadın toplumu yeni oluşuyor. Çeşitli önemli ve başarmış bayan girişimciler topluma örnek oluyor. Ben de bir işverenim ve kadın personel çalıştırma konusunda sıkıntıların varlığının farkındayım. Ama ben ilk meslek hayatıma başladığımda bana ilk söylenen kadın öğretmen istenmediğiydi. Çünkü geç saatlere kadar ve fazla mesaili bir çalışma ortamı olduğuydu. Ama ben buna karşın kararlıydım ve işe başladım." diye konuştu.
Kurul Üyesi Fatma Taşpınar da Türkiye'deki tüm odalarda Kadın Girişim Kurullarını kuran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ederek konuşmasına başladı. Taşpınar, kadınlara yönelik ayrımcılığın her alanda var olduğunu ama kendilerinin pozitif ayrımcılık istediklerini söyledi.
Burcu Baba ve Fatma Taşpınar daha sonra girişimci olmak isteyen hem kadın ve hem de erkeklerin akıllarında güzel projeler olması halinde devlet tarafından kendilerine destek verilebileceğini ve bu tür düşüncesi olan kişilerin de Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na başvurmaları gerektiğini söyledi. Kadın girişimciler konuşmalarında girişimci olmak için sadece ekonomik yeterliliğin tek başına yeterli olmadığını, cesaret, kararlılık ve yaratıcılığın da büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA