22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Alanya'da okuma yazma bilmeyenlere kurslara katılmaları için para desteği veriliyor - 16:23

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Halk Eğitim Merkezi (HEM) tarafından başlatılan okuma yazma kurslarına katılanlara teşvik amaçlı para desteği veriyor.
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Halk Eğitim Merkezi (HEM) tarafından başlatılan okuma yazma kurslarına katılanlara teşvik amaçlı para desteği veriyor.
Alanya HEM tarafından okuma yazma bilmeyenlere yönelik kurslar açıldı. HEM tarafından yürütülen okuma yazma kampanyası çerçevesinde bugüne kadar 4 bin 814 kişiye okuma yazma öğretildi. Alanya Kaymakamı Doğan, 65 yaş altı 4 bin 17 kişinin daha okuma yazma öğrenmesi gerektiğini söyledi.
    "Alanya'da okuma yazma bilmeyen yoktur." tabelasını asmak için ilçe genelinde seferber olduklarını ifade eden Kaymakam Doğan, Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonuna topladıkları okul müdürlerinin bu konuya önem vermesi için ağırlığını koyarak okuma yazma bilmeyenleri açılan kurslara yönlendirilmesini istedi.
    İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu ve HEM Müdürü Mustafa Coşkunsu'nun da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Kaymakam Doğan, okuma yazma bilmeyen insanın kalmasını istemediklerini belirtti.
    Her okulda okuma yazma kursu açıp kısa sürede bu sorunu ortadan kaldıracaklarını belirten Doğan, okuma yazma kurslarına katılanlara teşvik amaçlı, ihtiyacı olanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 60'ar lira para desteği verdiklerini hatırlattı. Beş bayana bu şekilde para verdiklerini belirten Doğan, isteyenlere para veya çeşitli hediyeler de verdiklerini bildirdi. Alanya genelinde 47 kursun halen devam ettiğini ifade eden Doğan, köylerdeki imam, aza ve muhtarlardan da destek alarak vatandaşları bu kurslara yönlendireceklerini kaydetti.
    Milli Eğitim Müdürü Köseoğlu da desteklerinden dolayı Kaymakam Doğan'a teşekkür ettiğini belirterek, okul müdürlerinden bu konuya önem vermelerini istedi. Eğitim işinin öğretmenlerin işi olduğunu belirten Köseoğlu, "Okuma yazma bilmeyenleri teşvik etmemiz lazım. İlçede okuma yazma bilmeyen kalmayacak. Bu bizim son hamlemiz olsun. Bu konuda en büyük iş okul müdürlerimize düşüyor." dedi.
    Alanya HEM Müdürü Coşkunsu da ulaşım güçlüğü bulunan bölgelerde, ilgili okul tarafından bir merkez belirlenerek, yerel imkanlarla taşıma yapılmasını istedi. İlçede okuma yazma bilmeyenleri eğiterek bu işe artık bir son vermek istediklerini ifade eden Coşkunsu, okuma yazma bilmeyenlerin listesini daha önce okullara gönderdiğini dile getirdi.
    Coşkunsu, "Listeyi tekrar okullarımıza göndereceğim. Okulları teker teker ziyaret edip bizdeki liste ile mutabık kalacağız. Okul müdürlerimizin listeyi gözden geçirsin. Gelmeyenleri kurslara katılmaları için ikna edelim." diye konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA