18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Antalya'nın seyir terası Tünektepe yeniden vatandaşın hizmetinde - 15:32

Hurma bölgesindeki 670 rakımlı Tünektepe yeniden Antalyalıların hizmetine girdi.
Hurma bölgesindeki 670 rakımlı Tünektepe yeniden Antalyalıların hizmetine girdi. Restoran ve kafeteryası hizmet vermeye başlayan Tünektepe'nin ilk misafirleri Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ile konuk ettiği gazeteciler oldu. Altıparmak, Tünektepe'ye teleferikle ulaşılması için proje hazırladıklarını, bölgedeki hukuki problemlerin çözülmesinin ardından inşaata başlanacağını söyledi.
Ahmet Altıparmak, Antalya Valisi olarak görevde geçirdiği bir yılını Tünektepe'de düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Antalya'nın seyir terası niteliğindeki Tünektepe'de gazetecileri ağırlayan Vali Altıparmak, bölgenin yeniden hizmet vermeye başladığını duyurdu. Altıparmak, Antalyalıların Özel İdare tarafından işletilecek Tünektepe'den ve kendi etrafından dönebilen restoran ile kafeteryadan istifade edebileceklerini söyledi. Tünektepe'yi cazibe merkezi haline getirebilmek için teleferikli ulaşım projesi geliştirdiklerini anlatan Altıparmak, teleferikle ilgili Sarusı'da tahsis yapıldığını, ilk istasyon yerinin de belirlendiğini belirtti. Hukuki sorunlar çözüldükten sonra İl Özel İdaresi tarafından projenin hayata geçirilerek işletileceği bilgisini veren Altıparmak, 670 metre yüksekliği küçük kabinlerle çıkılacağını kaydetti. Altıparmak, Tünektepe'yle ilgili sıkıntılar izinsiz yapılmış yapılarla ilgili olduğuna değinerek, "Onlarca yapı türemiş. Birçoğu izinsiz yapılmış. Milli Parklarla sıkıntı var, çözmeye çalışıyoruz. Kaçak yapıların yıkılması, temizlenip sade bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Tünektepe, ailelerin gelebileceği bir yer olsun istiyoruz." dedi.
Altıparmak, teleferik projesinin hazır olduğunu, yer tahsisinin yapıldığını ve ihale açılacak sürece geldiklerini kaydetti.

ESKİ ÖZEL İDARE BİNASI YIKILMIYOR
Vali Altıparmak, gazetecilerin sorusu üzerine eski özel idare binasıyla ilgili Yıldız Teknik Üniversitesi'nce hazırlanan bilimsel raporun da tamamlandığını açıkladı. Bilim adamlarının 45 metre derine inerek zemin etüdü yaptıklarını, binanın dayanıklılığını ölçtüklerini ifade eden Altıparmak, "Gelen rapor yıkılmaması, güçlendirilmesi yönünde. En az dört katı tıraşlayarak, Antalya'nın siluetine zarar vermeyen bir dış cephe giydirmesiyle Antalya'ya kazandırmayı düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

    ALO 179 TANINMIYOR
    Vali Altıparmak nisan ayında hizmete giren Alo 179 Turizm Hattı'yla ilgili de bilgi verdi. Hattın çok farklı taleplere cevap verdiğini dile getiren Altıparmak, bazı talepleri şöyle sıraladı: "Elettrik arızası, inşaat gürültüsü, öğrenci gezisi otobüs talebi, hanutçuluk, Fildişi Sahili'nden 16 kişinin ifadesinin alınabilmesi için tercüman talebi, turistin rezervasyon yaptırdığı otel dışında başka bir işletmede konaklamaya zorlanması, bir şoförün çalıştığı grup tarafından kendisine yemek verilmediğini şikayet etmesi, gürültü kirliliği, kaçak rehber ve acenteler, turizm bürosunun kapalı olması."
    Altıparmak, şikayetlerin çeşitlilik göstermesine karşın hattın istenilen tanınırlığa ulaşmadığını söyledi. Vali Altıparmak, Turizm Danışma Bürosu'nu ise merkeze taşımakla iyi bir karar verdiklerinin ortaya çıktığını belirtti. Bürodan 15 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında 12 bin kişinin yararlandığını anlatan Altıparmak, "Antalya'ya en çok turist Rusya ve Almanya'dan geliyor. Burada o orantıyı göremiyoruz. Büroya 3 bin 500 Alman, 3 bin 700 Fransız, 2 bin 400 İngiliz, 700 Rus ve 350 Hollandalı turist danışmış. Fransız turistin Antalya'ya gelme oranını düşünürseniz inanılmaz bir rakam." şeklinde konuştu.
    Vali Altıparmak, görevde geçen bir yılıyla ilgili bazı rakamları da basın mensuplarıyla paylaştı. Altıparmak'ın verdiği bilgiye göre Antalya'yı bir yıl içinde 108 devlet büyüğü ziyaret etti. Valilik 70 basın bülteni hazırladı. Altıparmak makamında 3 bin 744 ile görüştü, 200 konferans, panel ve toplantıya katıldı, 175 açılış töreni gerçekleştirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA